Co nam dali rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 07:00
- W Polsce mama i tata to świętość, w Stanach ludzie by dzwonili i opowiadali jak rodzice zrujnowali im życie – komentował telefony Czwórkowych słuchaczy publicysta Newsweeka, Tomasz Stawiszyński.
Audio

W audycji "4 do 4" tym razem zastanawialiśmy się, co zawdzięczamy rodzicom i na ile nasze zachowanie jest zdeterminowane tym, jak nas wychowali i co nam przekazali.

Do niedawna psychologowie przekonywali, że całą naszą osobowość można wytłumaczyć tym, co nam się przydarzyło w dzieciństwie. – Ta myśl wywodzi się od Freuda i obecnie traci na znaczeniu - mówił w Czwórce Tomasz Stawiszyński. – Obecnie za sprawą amerykańskich psychologów w rodzaju Judith Harris i Sevena Pinkera uważa się, że wychowanie ma na nas minimalny wpływ, zaś to, co nas kształtuje, to rówieśnicy i geny – wyjaśniał.

Zdaniem kulturoznawczyni, Ewy Kalety, pewnemu przewartościowaniu powoli będzie ulegał stosunek dzieci do rodziców, na rzecz większej niezależności potomków. Jej zdaniem nowa relacja będzie się wyrażać tym, że dzieci będą się zwracały do rodziców po imieniu.

- Uważam to za wielki plus współczesności, że możemy odsunąć się od rodziny. Na szczęście więzy rodzinne nie są już takie silne jak kiedyś – podkreślała.

A co rodzicom zawdzięczają słuchacze Czwórki? Posłuchaj nagrania audycji.

Czytaj także

Nie liczcie na to, że inni Was wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:00
Zła pogoda, niepasujący termin, gorszy humor, to tylko kilka z wymówek, którymi usprawiedliwiamy swój brak działania. W Czwórce zastanawialiśmy, dlaczego Polacy zamiast zmieniać rzeczywistość, wolą na nią narzekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacyków: ludzie są próżni. Ten, kto zaprzecza, jest hipokrytą

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 17:30
Czy posiadanie markowych ubrań świadczy o naszym statusie społecznym? - Dobra marka najczęściej gwarantuje kupującemu wysoką jakość produktu - tłumaczy kontrowersyjny stylista i znany krytyk mody. - A dopiero w drugiej kolejności prestiż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przygotować stanowisko pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 16:12
Plecy bolą, a nogi cierpną? To może oznaczać, że mamy źle zorganizowane miejsce do pracy. Krzesło jest za nisko, biurko za wysoko, a komputer za bardzo z boku...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma takiego kraju, w którym młodych ludzi od razu stać na mieszkanie"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 19:30
Zakup własnego lokum, to dla większości Polaków opcja, która wiąże się zaciągnięciem kredytu na całe życie. Zdaniem gościa audycji "4 do 4", to normalna sytuacja, zaś problem z niedostępnością mieszkań tkwi w czymś innym.
rozwiń zwiń