Dlaczego warto adoptować starsze psy? "Ich miłość jest niesamowita"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:00
Miłośnicy czworonogów przekonują, że adopcja nawet siedmio-, bądź dziesięcioletniego psa może się powieść. – W kochających domach te psy przechodzą prawdziwą metamorfozę – mówią eksperci. – Dajmy im szansę.
Audio
  • Dlaczego warto adoptować starsze psy? (4 do 4/Czwórka)
  • Jak adoptować i jak radzić sobie w pierwszych tygodniach wspólnego życia? - radzi dr Jagna Kudła (4 do 4/Czwórka)
Bez naszej pomocy wiele zwierząt nie przeżyje zimy
Bez naszej pomocy wiele zwierząt nie przeżyje zimyFoto: Glow Images/East News

fot.Glowimages.com
fot.Glowimages.com

– Ludzie, którzy chcą adoptować psa, szukają szczeniaków, bo wydaje im się, że jak pies jest jeszcze mały, wszystkiego będą mogli go nauczyć – mówi Lidia Chodniewicz z fundacji "Psiegrane Marzenia", która zajmuje się m.in. planowaniem adopcji starszych psów. – Tymczasem pies, który czeka ileś lat na to, by dać mu jakąś szansę, potrafi się ogromnie odwdzięczyć. Ich miłość jest niesamowita.

I choć stary pies nie zapomina tego, co przeżył i niektórym wydawać by się mogło, że nagła zmiana otoczenia nie wyjdzie mu na dobre, zdaniem dr nauk weterynaryjnych Jagny Kudły, zwierzę w każdym wieku będzie potrzebowało czasu, by przystosować się do nowych warunków. – To dotyczy każdego psa: starego i młodego – mówi gość Czwórki. – Zmiana otoczenia może skutkować ujawnieniem się w ciągu pierwszych trzech tygodni takich zachowań jak nadpobudliwość, ale to nie znaczy, że to zwierzę nie będzie później zachowywać się właściwie.

Adoptując starszego psa, robimy także coś dla siebie, coś naprawdę dobrego

Zdaniem ekspertów bowiem to, czy pies zostanie naszym najlepszym przyjacielem, to kwestia charakteru zwierzaka, a nie jego wieku. – Przypadki są bardzo różne – mówi Monika Trawińska, wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt w Celestynowie . – Nawet, jeśli będzie potrzebna pomoc behawiorysty, nie ma problemu, by psa nauczyć zachowania w domu.

Jak przyzwyczaić psa do nowych warunków? – Starszym psom trzeba dać więcej czasu, podobnie, jak w przypadku starszych osób, które zmieniają mieszkanie – tłumaczy dr Kudła. – Warto więc zapewnić im na początku wspólnego życia przewidywalne otoczenie, wprowadzić pewne rytuały związane z karmieniem, czy wyprowadzaniem na spacer.

Okazuje się, że starsze psy to ogromny problem schronisk, dlatego fundacja "Psiegrane Marzenia" przygotowała specjalną kampanię pod hasłem "Seniorzy zbierają na emeryturę". – Chcemy, by te psy zostały zauważone, chcemy zmienić ich wizerunek – mówi Chodniewicz. – Jeśli zwierzęta trafią do nowego, kochającego domu, przechodzą prawdziwą metamorfozę. Adoptując starszego psa, robimy także coś dla siebie. I mamy niezwykła satysfakcję, że robimy coś naprawdę dobrego.

By dowiedzieć się więcej o możliwości adoptowania starszych piesków, jak pomóc im w adaptacji w nowym mieszkaniu, a także m.in. o karcie viPsenior, upoważniającej do zniżek na leczenie czworonogów, posłuchaj nagrania z audycji "4 do 4" .

(kd)

Czytaj także

Pomoc zwierzakom - odruch serca czy biznes dla cynicznych?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 14:56
Dla niektórych pomaganie bezdomnym zwierzętom to pasja, dla innych – biznes. Niestety dla wielu zwierzęta to… niepotrzebne obciążenie, którego najlepiej się pozbyć. – Nie ma możliwości zabijania zwierząt "na życzenie". To przestępstwo – mówi Piotr Jaworski, Inspektor Krajowy z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szybkość odpowiedzi na maila miarą twojego szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 16:20
Jeśli szybko odpowiadacie na maile, prawdopodobnie jesteście nieszczęśliwi – przestrzegają amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień bez papierosa. Palisz? Spróbuj rzucić!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:00
Palacze, ci starzy i młodzi, nie są dobrze postrzegani przez społeczeństwo. – Nie dbają o zdrowie: o zęby i serce, a także o przyszłość – mówi jedna z słuchaczek Czwórki. – Sam palę, ale nie uważam, żeby to było dobre – dodaje słuchacz.
rozwiń zwiń