Panika na koncercie może cię zabić

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 06:00
- Kiedy jesteśmy w tłumie, stajemy się częścią organizmu, który nie potrafi myśleć racjonalnie - psycholog Krzysztof Kozłowski, przekonuje, że w trakcie masowych imprez najbardziej niebezpieczna jest wybujała wyobraźnia.
Audio
  • Psychologia tłumu. Na co uważać podczas koncertów, by dobrze się bawić, a jednocześnie nie... wylądować w szpitalu? (4 do 4/Czwórka)
Panika na koncercie może cię zabić
Foto: flickr/Up Your Ego

Jak twierdzi gość Czwórki, panika bądź agresywne zachowanie w trakcie imprez masowych to zazwyczaj skutek błędnej interpretacji jakiegoś zdarzenia, które tak naprawdę nie zawsze musi wiązać się z niebezpieczeństwem. Dlatego należy pamiętać, aby w takiej sytuacji zachować zdrowy rozsądek.

- Impulsem dla wszczęcia paniki może być jakiś drobny akt przemocy lub po prostu, potknięcie - mówi Krzysztof Kozłowski. - Wtedy zamiast uciekać wspólnie z ludźmi, szukajmy bezpiecznego wyjścia.

A czego nienawidzą artyści na scenie? Czytaj także: czego nie robić podczas koncertów? <<<

Jednocześnie gość Czwórki podkreśla, aby nie zachowywać się agresywnie wobec ludzi, którzy chcą iść w przeciwnym kierunku. - To, że ktoś na nas napiera chcąc przejść, nie znaczy, że należy to rozumieć jako działanie wymierzone przeciwko nam - tłumaczy Kozłowski.

(sz)

Czytaj także

Jak Niemcy widzą Polaków? "Przyjaciel, zięć, złodziej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:12
Niemcy postrzegają Polaków korzystniej niż Rosjan. Według badań dawny stereotyp Polaka - złodzieja wciąż istnieje, ale podziela go tylko ok. 15 proc. Niemców. - Sytuacja się poprawia, ale wciąż jeszcze nie jest idealnie - mówi w Czwórce Filip Żuchowski, który spędził w Niemczech 19 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tede: teksty piszę w telefonie specjalnym szyfrem

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 14:00
Raper dorósł i nagrał najdojrzalszy jak dotąd album. Nic więc dziwnego, że mówi o nim "to moja pierwsza solowa płyta, wcześniej były demówki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks bez zobowiązań nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:48
Wakacje - czas, gdy łatwiej o nowe znajomości, przygody, a także o seks. To także okres, gdy wielu z nas pozwala sobie na więcej, niż zwykle. - Zawsze jedna ze stron może mieć nadzieję na stały związek - mówi Izabela Dziugieł, psycholog i seksuolog. - Dlatego "seks bez zobowiązań" może nas bardzo emocjonalnie poharatać.
rozwiń zwiń