Dziś w Londynie żyje się trudniej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:40
Kryzys ekonomiczny, napływ imigrantów, składki do budżetu UE pobudzają eurosceptyczne nastroje w Wielkiej Brytanii. Nie pomaga też fakt, że Brytyjczycy są wciąż przekonani o swojej ważnej pozycji w świecie, na co zwraca uwagę Jane Lambert.
Audio
  • Jean Lambert, brytyjska europarlamentarzystka z frakcji Zielonych opowiada o sytuacji w Wielkiej Brytanii (Czwórka/4 do 4)
Dziś w Londynie żyje się trudniej
Foto: sxc.hu

- Z czasów imperium brytyjskiego Brytyjczycy wynieśli niechęć do dzielenia się czymkolwiek - mówi Jean Lambert, brytyjska europarlamentarzystka z frakcji Zielonych. - Ta postawa i inne czynniki rodzi pytania: czy chcemy być dalej częścią Europy. Widzę jak wiele osób zapomina, że dla reszty państw Unii handel z Wielką Brytanią to zaledwie 11% całości wymiany. Dla nas to około 50% naszego handlu. Unia Europejska jest bardziej istotna dla Wielkiej Brytanii, niż Wielka Brytania dla Unii Europejskiej - wyjaśnia.
W mediach pojawił się też nowy termin: Brexit, oznaczający wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjska europosłanka przestrzega też, że w wypadku wyjścia jej kraju z Unii z brytyjskiego rynku znikną też europejskie firmy.
Od lat łatwość dostania pracy i system świadczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii przyciąga imigrantów, także tych z Polski. - Polscy pracownicy przez pracodawców na wyspach uważani są za solidnych, a przez bezrobotnych Brytyjczyków postrzegani jako zagrożenie - wyjaśnia Jean Lambert.

Europarlamentarzystka zauważa, że wielu Imigrantów postrzega się w Wielkiej Brytanii jako osoby zabierające pracę, a z drugiej strony traktuje się ich źle, oferując niekorzystne kontrakty czy stawki na poziomie niższym niż minimalny, uzasadniając to fikcyjnymi kosztami.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjski Gloucester - miasto sera i Harry'ego Pottera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:00
Londyn, Liverpool, czy Edynburg są najczęściej odwiedzane przez turystów na Wyspach Brytyjskich. Warto także zobaczyć naprawdę niezwykłe miejsca, o których w przewodnikach turystycznych jest ciszej. Na przykład Gloucester, czyli miasto, w którym… kręcono serię filmów o czarodzieju Harrym Potterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liverpool - światowa stolica popu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:30
The Beatles, FC Liverpool i plaże. W naszym cyklu podróżniczym zabieramy Was na wycieczkę do światowej stolicy popu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjczycy nie chcą być w Unii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 16:23
- Dziś większość Brytyjczyków jest przeciwko Unii Europejskiej - mówi John Beauchamp, angielski dziennikarz. - Wynika to z tego, że przeciętny Brytyjczyk nie wie z czym wiąże się wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii.
rozwiń zwiń