Mazowsze: pomost między tradycją i współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze obchodzi w tym roku 65-lecie działalności. Choć niektórzy uważają go za relikt przeszłości, formacja trzyma się doskonale i jest w świetnej formie.
Audio
  • Grupa Mazowsze od 65 lat święci wielkie triumfy (Czwórka/4 do 4)
Mazowsze: pomost między tradycją i współczesnością
Foto: mat.prasowe

Do Mazowsza wciąż garną się młodzi ludzie z całej Polski. Występy w zespole, który od dziesiątek lat może się pochwalić międzynarodową sławą, są niemalże jak magnez. Potwierdza to pierwszy z rozmówców reportażu w "4 do 4".
- To było moje marzenie - zaznacza członek grupy Michał Haber. - Kiedyś przez wiele lat tańczyłem w zespole amatorskim, śpiewałem. Było to naturalne dla mnie, że jeśli miałem jakąś pasję z dzieciństwa, którą chciałem realizowac, spełniać się to tym kierunkiem jest profesjonalna grupa artystyczna, czyli Mazowsze. Miałem wtedy 19 lat.
Zespół po wielu latach oczekiwania doczekał się swojego matecznika, własnej sceny. Jest ona wręcz oblegana przez widzów, regularnie wypełniających salę w komplecie. I co najważniejsze - Mazowsze cieszy się wielką popularności tak wśród starszych osób (co nie zaskakuje), jak i młodych ludzi. Dzieje się tak dzięki temu, że zespół wychodzi im naprzeciw, grając na Woodstocku czy realizując projekt z popularnym muzykiem młodego pokolenia Gooralem.
- Musimy iść z duchem czasu - zaznacza Włodzimierz Izban, dyrektor naczelny i artystyczny Mazowsza. - Robimy dużo nowych produkcji. Chcę troszeczkę unowocześnić Mazowsze. Oczywiście idea i przesłanie zostanie takie samo, jak wtedy, gdy grupa była tworzona przez państwa Sygietyńskich - dodaje Izban.
(ac)

Czytaj także

"Mazowsze" - od 65 lat na scenie!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:07
"Mazowsze" należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. O obchodach pięknego jubileuszu opowie dyrektor Włodzimierz Izban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna podróż z Festiwalem Globaltica

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:20
Festiwal Globaltica to pięciodniowa, muzyczna podróż po różnych zakątkach świata i możliwość posłuchania muzyki niedostępnej w mediach – mówił Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół "Mazowsze" przyciąga młodych ludzi jak magnes

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 21:00
Legendarny, a w niektórych kręgach wręcz kultowy, zespół pieśni i tańca "Mazowsze" świętuje właśnie swoje 65-lecie. - Myślę, że warto robić to, co robimy, parafrazując Jurka Owsiaka, do końca świata i o jeden dzień dłużej - mówi dyrektor grupy, Włodzimierz Izban.
rozwiń zwiń