Moskwa: podróż śladami Mistrza i Małgorzaty

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:20
Większość miejsc, które opisał w powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakov, do dziś istnieje. Można zwiedzać m.in. kamienicę z numerem 302 bis, w ktorej odbywał się słynny bal szatana.
Audio
  • Podróż śladami bohaterów "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakova - opowiada Sergiej Chorin-Koperski (Czwórka/4 do 4)
  • Historia wampirzycy Helli, postaci z "Mistrza i Małgorzaty" - materiał Beaty Kwiatkowskiej (Czwórka/4 do 4)
Muzeum Michaiła Bułhakova w Moskwie
Muzeum Michaiła Bułhakova w MoskwieFoto: wikimedia.commons/fot. Vladimir OKC

Swoją podróż po Moskwie śladami bohaterów "Mistrza i Małgorzaty" warto zacząć od… metra. - 150 m od wyjścia na stacji Sadowa, za budynkiem Teatru Satyry znajduje się ogód, na terenie którego mieści się wymyślony przez Bułhakova teatr Variétés - opowiada Sergiej Chorin-Koperski, miłośnik rosyjskiej stolicy. - To jedno z najważniejszych miejsc na naszej trasie.

wikimedia.commons/fot.Vladimir
wikimedia.commons/fot.Vladimir OKC

Większość bohaterów swojej powieści Michaił Bułhakov zakwaterował zresztą w mieszczącym się niedaleko… własnym mieszkaniu.

- 200 m dalej, przy ul. Sadowej 10, znajduje się muzeum jego imienia. W powieści kamienica ta nosi numer 302 bis i do dziś ten cyfry te możemy zobaczyć na fasadzie gmachu - tłumaczy Chorin-Koperski. - W tym lokalu mieszkać miał Berlioz, tutaj także odbywał się słynny bal szatana. Niektóre ściany zostały pomalowane na zielono, bo to kolor charakterystyczny dla tamtych lat.

Zobacz najciekawsze miejsca na świecie <<<

Tymczasem na rogu ulic Małej Bronnej i Jermołajewskiej, gdzie pod kołami tramwaju zginął Berlioz, mieści się dziś kawiarnia Margarita, która wieczorami przyciąga tłumy turystów. Idąc dalej, wystarczy skecić w prawo, w jedną z bram. Trafimy w ten sposób na miejsce pierwszego spotkania Mistrza i Małgorzaty.

(kd)

Czytaj także

Adam Leszczyński: Europejczycy nie rozumieją Afrykanów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:44
Książka Adama Leszczyńskiego "Zbawcy mórz" powstała z fascynacji. Autor przytaczanymi historiami próbuje rozprawić się ze stereotypem dotyczącym Afrykanów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karaiby: raj na ziemi nie tylko dla celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:50
Wyspy Karaibskie to jeden z najciekawszych kierunków turystycznych na świecie. Świecące pełnym blaskiem słońce, krystalicznie czysta woda to nie wszystkie atuty tego regionu. Jego urokowi nie oparli się oczywiście celebryci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trekking - najlepsza forma poznawania Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 09:30
Małe górskie wnioski z przyjaznymi mieszkańcami, zapierające dech w piersiach krajobrazy, mosty zawieszone wysoko nad dolinami, bujna roślinność i nieprzetarte szlaki - nikt, kto tego spróbował nie ma wątpliwości, trekking w Himalajach to jedna z najbardziej niezapomnianych chwil w życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż dookoła świata? To marzenie może się spełnić!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 17:26
O tym, by zwiedzać egzotyczne kraje, marzy wielu z nas. Okazuje się, że wcale nie tak trudno to robić. Wystarczy bardzo chcieć, a także mieć dużo pasji i ciekawości świata.
rozwiń zwiń