Adam Leszczyński: Europejczycy nie rozumieją Afrykanów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:44
Książka Adama Leszczyńskiego "Zbawcy mórz" powstała z fascynacji. Autor przytaczanymi historiami próbuje rozprawić się ze stereotypem dotyczącym Afrykanów.
Audio
  • Adam Leszczyński opowiada o swojej książce (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment okładki książki Zbawcy mórz
Fragment okładki książki "Zbawcy mórz" Foto: mat.pras.

Adam Leszczyński, dziennikarz, reporter, autor książki "Zbawcy mórz" do Afryki jeździł przez wiele lat. "Zbawcy mórz" są zbiorem historii z różnych miejsc i różnego czasu.
- To książka próbująca rozprawić się z pewnym przesądem, z którym ja się bardzo często spotykam jako reporter piszącym o Afryce - mówi Adam Leszczyński. - Ludziom się często wydaje, że w Afryce jest źle, są wojny, zarazy, katastrofy. Oczywiście to wszystko się zdarza, ale po pierwsze ludzie na Zachodzie słyszą tylko to i mają często wrażenie, że Afrykanie są w jakiś sposób "nieudani". Na to się nakłada stary rasistowski stereotyp, ale mówię też o ludziach, którzy nie są rasistami. Często spotykam się z myśleniem że Afrykanie sobie nie radzą, że mają defekt, że są leniwi - wyjaśnia. 
Pierwsza historia otwierająca tę książkę dotyczy ludzi, którzy pracują na giełdzie tytoniowej w Malawi i zabijają się w tej pracy, pracują niesłychanie często. Adam Leszczyński w swojej książce zawarł kilkanaście historii, które pokazują ten świat afrykański. - Są tu historie o seksie rybaków, o piratach somalijskich, o biznesie i wielu różnych sprawach, które łączy jedna wspólna myśl, że ten świat, który człowiekowi Zachodu wydaje się absurdalny jest bardzo racjonalny - mówi autor.

Aby mówić o Afryce trzeba zrozumieć kontekst problemu, np. młodzi ludzie w Afryce zaciągają się na statki pirackie. Robią to dlatego, że nie mają innych szans na godne życie. - Oni nie chcą się nazywać piratami, wolą mówić o sobie "zbawcy mórz" albo "flotą obrony wybrzeża" - opowiada Adam Leszczyński. - Poczucie wyższości Europejczyków bierze się z niezrozumienia tego, co tam się dzieje - dodaje.

Książka "Zbawcy mórz” jest próbą odpowiedzi na nurtujące opinię publiczną pytania, dlaczego Afryka nie może poradzić sobie z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS - posłuchaj załączonej rozmowy w "Stacji Kultura".
(pj)

Czytaj także

Kenia, Kongo - wyprawa tam nie jest tania, ale... warto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 11:10
Środkowa Afryka to kierunek niezbyt często oblegany przez turystów i mało promowany przez biura podróży. Tymczasem okazuje się, że wysiłek, związany z organizacją takiej wyprawy jest naprawdę opłacalny. Bo w Kenii, czy Kongo jest naprawdę pięknie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pikardia - nieodkryte oblicze Francji

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:00
Pikardia to region położony na północy Francji. Nie ma tam upałów, być może dlatego, nie przyciąga turystów jak magnez. A szkoda. – To tam znajduje się najwięcej zabytków na metr kwadratowy – mówi Benois Villette.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia - kraj kolorowy i nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 13:00
Sakura, po japońsku wiśnia, przypomina Japończykom o ulotności życia. Postanowiliśmy się przyjrzeć innym symbolom tego egzotycznego miejsca i w cyklu podróżniczym zabieramy Was do Kraju Kwitnącej Wiśni.
rozwiń zwiń