Assessment center - kompetencji nie oszukasz

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:40
Podczas procesu rekrutacji etap assessment center ma pokazać przyszłemu pracodawcy nasze prawdziwe ja. - To nie jest egzamin, a weryfikacja tego, jakimi pracownikami jesteśmy - wyjaśnia Monika Styczyńska, rekruterka Manpower.
Audio
  • Monika Styczyńska wyjaśnia na czym polega etap rekrutacji nazywany assessment center (Czwórka/4 do 4)
Assessment center - kompetencji nie oszukasz
Foto: Glow Images/East News

Ostatnio często się zdarza, że jednym z etapów procesu rekrutacji jest assessment center - czyli metoda rekrutacji, która polega na ocenie kompetencji kandydata poprzez obserwację jego zachowań, gdy rozwiązuje specjalnie opracowane zadania.
Monika Styczyńska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower, podkreśla, że assessment center daje satysfakcjonujące wyniki tylko wtedy, gdy jest rzetelnie przygotowane. - Jeśli ten etap rekrutacji przyszły pracodawca dobrze zaplanował, to przewidywania powodzenia kandydata na danym stanowisku pracy sięgają 0,7 skuteczności, w skali od 0 do 1 - wyjaśnia ekspertka.
Kluczem do sukcesu dla pracodawcy jest tu szczegółowy opis stanowiska, na które poszukujemy pracownika. Kolejny element to organizacja. - Często podczas assessment center kandydaci spotykają się z zadaniami typu "in basket" - mówi Monika Styczyńska. - Uczestnik może otrzymać zadanie ustalenia priorytetów działania, na podstawie informacji znalezionych w zaaranżowanym biurze (maili, widomości telefonicznych czy dokumentów).
Asesorzy, którzy przeprowadzają ten etap rekrutacji (zazwyczaj powinno być ich troje, dla zachowania obiektywizmu badań) oceniają kompetencje kandydata. - Do assessment center nie można się przygotować. Pokazuje ono pewne naturalne predyspozycje i kompetencje, w efekcie czego uczestnik tego etapu rekrutacji może być dobrze oceniony i otrzymać pracę, w której będzie się sprawdzał - przekonuje specjalistka.

Assessment center to dość drogie narzędzie, dlatego pracodawcy decydują się wykorzystać je zazwyczaj na jednym z ostatnich etapów rekrutacji i tylko przy stanowiskach średniego i wysokiego szczebla.
(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca rekrutacja
Czytaj także

Niepełnosprawny jest pełnoprawny. Także na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 11:50
- Chcemy wspólnie z rządem stworzyć nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób niepełnosprawnych, bo w starej jest dużo braków - tłumaczy Monika Tokarska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, inicjatora cyklu seminariów, które odbywają się w różnych miastach Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybierz staż w firmach najbogatszych Polaków i ucz się od najlepszych!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 11:30
Marzy Ci się miejsce na liście najbogatszych Polaków, ale kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Może warto zacząć od stażu u tych, którzy pierwszy milion od dawna mają już na koncie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszaj w drogę za pracą

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 12:30
W Polsce jest 2 miliony bezrobotnych, a pracodawcy szukają 0,5 miliona pracowników. Zdanie ekspertów ratunkiem dla ogromnego bezrobocia jest mobilność poszukujących zatrudnienia.
rozwiń zwiń