Hiszpania od trochę innej strony

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 17:30
Są kraje, które nieodłącznie kojarzą nam się z ciepłem, słońcem, plażą i relaksem. Bez wątpienia należy do nich Hiszpania. Czwórka postanowiła odrobinę odwrócić ten punkt widzenia!
Audio
  • Hiszpania to nie tylko Madryt, Barcelona i wspaniałe do letniego wypoczynku Wyspy Kanaryjskie (Czwórka/4 do 4)
  • Skąd pochodzi najlepsza oliwa? W jaki sposób się ocenia jej właściwości? Materiał reporterski (Czwórka/4 do 4)
Szczyt Tietar w górach Sierra de Gredos, foto: Wikipedia
Szczyt Tietar w górach Sierra de Gredos, foto: WikipediaFoto: Wiki Commons

- Do Hiszpanii warto się wybrać każdą porą roku - zapewnia zakochana w tym kraju podróżniczka Anna Machera. - Oczywiście latem temperatury tam są bardzo wysokie, ale jeśli ktoś nie przepada za upałami, to znajdzie miejsce dla siebie właśnie w górach, gdzie jest znacznie chłodniej. Dla mnie właśnie pasmo Sierra de Gredos jest takim wyjątkowym miejscem - mówi gość Czwórki.

Sierra de Gredos to łańcuch górski w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest częścią Gór Kastylijskich i wchodzi w teren parku narodowego. - Żeby dostać się tam, najlepiej pojechać z Madrytem samochodem do miasta Avila i stamtąd rozpocząć wędrówkę. Wyprawa w góry zajmie nam 2-2,5 godziny mocno intensywnej wspinaczki. Wymaga wiele, ale gwarantuje nam niesamowite widoki. Co istotne, w zasadzie tylko w ściśle zimowe miesiące trudno się tam wspina i spaceruje - zachęca podróżniczka.

Jezioro
Jezioro del Barco w Sierra
de Gredos, foto: Wikipedia

Machera zaznacza, że Hiszpania to kraj zupełnie inny niż stereotypowo go kojarzymy. - Dla nas pierwsza myśl to plaże, słońce, morze, tymczasem jest to państwo górzyste. W Hiszpanii jest wiele masywów górskich, bardzo różnorodnych zresztą - opowiada podróżniczka.
Podczas jednego z pobytów, gość "4 do 4" pracowała jako pomoc w kuchni. Częścią spostrzeżeń związanych z tym doświadczeniem, podzieliła się z naszymi słuchaczami.

- Zimą Hiszpanie w górach jedzą i niezwykle sobie cenią wszelkie zupy z roślin strączkowych, czyli na przykład zupy z soczewicy, cieciorki, chorizo, boczku. Rozgrzewające i energetyczne. Udało mi się też przekonać Hiszpanów do pomidorowej oraz placków ziemniaczanych. Spodobało się - wspomina z uśmiechem.
(ac/kd)

Czytaj także

Asturia - magiczna kraina chochlików

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 12:30
Warto czasem zrezygnować ze zwiedzania modernistycznej Barcelony, by poznać inne magiczne miejsca malowniczej Hiszpanii. Asturia, nazywana Zieloną Hiszpanią, to region trochę chłodniejszy, ale równie ciekawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

La Rambla - ulica, na której warto się zgubić

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 16:30
Kawiarenki, bary, kioski, sklepy z ubraniami, muzeum figur woskowych, targ egzotycznych ptaków - to tylko niektóre atrakcje La Ramblii - najsłynniejszej ulicy w Hiszpanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Camp Nou - świątynia futbolu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 08:00
La Rambla, Sagrada Familia, dzielnica Gotycka - z tymi miejscami przede wszystkim kojarzy się Barcelona. Dla milionów kibiców piłkarskich na całym świecie zabytki mają jednak niewielkie znaczenie, a liczy się jedynie klub FC Barcelona i jego monumentalny stadion Camp Nou.
rozwiń zwiń