Asturia - magiczna kraina chochlików

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 12:30
Warto czasem zrezygnować ze zwiedzania modernistycznej Barcelony, by poznać inne magiczne miejsca malowniczej Hiszpanii. Asturia, nazywana Zieloną Hiszpanią, to region trochę chłodniejszy, ale równie ciekawy.
Audio
  • Barcelona i Oviedo z filmu "Vicky Cristina Barcelona” - materiał Beaty Kwiatkowskiej (4 do 4/Czwórka)
  • O Asturii opowiada Piotr Bartoszewicz (4 do 4/Czwórka)
  • Hiszpańskie ludzkie wieże - materiał Beaty Kwiatkowskiej (4 do 4/Czwórka)
Asturia
AsturiaFoto: źr. Wikipedia/GNU

- Najlepiej pojechać tam wiosną lub jesienią, gdy nie ma turystów - poleca Piotr Bartoszewicz, hiszpania-portal.pl. - To region obfitujący w baśnie i legendy. Jest tam dużo różnych dziwnych stworzeń, w które wierzyli młodzi Asturyjczycy. Są chochliki, różne inne zjawy. Jeden z chochlików ma dziurę w lewej dłoni; wchodzi do domu i przestawia różne rzeczy. Można się go pozbyć, każąc mu nosić te rzeczy w lewej ręce. Wtedy chochlik wpada w zakłopotanie, ucieka i już nie wraca - opowiada.
Piotr Bartoszewski uważa, że najłatwiej znaleźć dziwne stwory w górach zwanych "Szczytami Europy", czyli górach Kantabryjskich. To szczyty, które widzieli żeglarze, gdy docierali do europejskich wybrzeży.
W Asturii jest też jeden z nastarszych hiszpańskich parków narodowych i sanktuarium, miejsce pamiętające czasy najazdu muzułmanów na Europę. Posłuchaj załączonej rozmowy z audycji "4 do 4".

Odkryj z nami najpiękniejsze miejsca na świecie > > >
Zapraszamy również do wysłuchania załączonych materiałów Beaty Kwiatkowskiej o Barcelonie i Oviedo z filmu "Vicky Cristina Barcelona" w reżyserii Woody'ego Allena oraz o hiszpańskich ludzkich piramidach.
(pj)

Czytaj także

Irlandzkie miasto o złej sławie...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 17:03
W Belfaście, mieście o trudnej przeszłości, jest się czym zachwycić. Można choćby wybrać się do muzeum Titanica albo odtańczyć irlandzki taniec - bez dotykania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzenie na chińską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:00
Anna Jaklewicz nie podróżuje utartymi szlakami, jak gdzieś jedzie to na kilka miesięcy. Na potrzeby swojej książki zjadła nawet psa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż nie "za jeden uśmiech"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:37
Ile jesteście w stanie wydać na podróż życia? Czy koniecznie trzeba wydawać miliony, by zobaczyć miejsca na świecie, na których szczególnie nam zależy? Czy warto wydać 50 tysięcy dolarów na zakupy w Chicago?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń