La Rambla - ulica, na której warto się zgubić

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 16:30
Kawiarenki, bary, kioski, sklepy z ubraniami, muzeum figur woskowych, targ egzotycznych ptaków - to tylko niektóre atrakcje La Ramblii - najsłynniejszej ulicy w Hiszpanii.
Audio
  • Zanim wyjedziesz na wakacje, sprawdź co warto wiedzieć o Hiszpanach (4 do 4/Czwórka)
  • Dziennikarka i podróżniczka Elżbieta Sawicka opowiada o La Rambli (4 do 4/Czwórka)
kwiaciarnie na ulicy La Rambla w Barcelonie
kwiaciarnie na ulicy La Rambla w BarcelonieFoto: Sergi Larripa/commons.wikimedia.org

- To jeden z najsłynniejszych deptaków w Europie, który zachwyca swoim wyglądem, ale niekoniecznie wielkością. Moim zdaniem liczy on nie więcej niż półtora kilometra - opowiada Elżbieta Sawicka, dziennikarka i podróżniczka. - Ciągnie się on od centralnego placu w Barcelonie, Plaça de Catalunya, aż do pomnika Kolumba, który znajduje się tuż nad morzem. Cały trakt podzielony jest na pięć różnych odcinków, pośrodku rosną gigantyczne drzewa a po chodniku od rana do wieczora płynie ludzka rzeka.

Natura deptaku idealnie wpisuje się w nazwę tego miejsca - słowo "la rambla" w języku hiszpańskim i katalońskim oznacza przerywany przepływ wody. Oprócz tłumu turystów La Rambla ma chyba największe na świecie zagęszczenie rozmaitych artystów ulicznych, wróżbiarzy, i innych "ulicznych zabawiaczy".

Chcesz spędzić niezapomniane wakacje? Sprawdź nasze propozycje

Spacerując Ramblą możemy odwiedzić muzeum figur woskowych, targ egzotycznych ptaków, giełdę znaczków i monet. A na początku lipca, kiedy ruszają wyprzedaże, w okolicznych sklepach można kupić fajne ubrania za niewielką cenę.

Oddając się szałowi zakupów warto jednak mieć oko na swój portfel: - To, przed czym ostrzegają sami mieszkańcy Barcelony, to kieszonkowcy. Przede wszystkim można ich spotkać w dolnej części deptaku - mówi gość "4 do 4". - Warto też uważać na osoby, które bardzo chcą nam coś pokazać i przy okazji zaoferować szybki zarobek poprzez nielegalny hazard.

Mniej więcej pośrodku Rambli mieści się jeden z najsłynniejszych targów żywności w Hiszpanii, gdzie można kupić przepyszne sery, oliwki, owoce morza oraz mięso: - Pierwsze, co rzuca się w oczy na targu, to miotający się między straganami turyści z aparatmi fotograficznymi. Ale niech ten widok nikogo nie zmyli - ostrzega podróżniczka. - To nie jest żadna turystyczna atrapa. Tutaj zakupy robią najlepsze gospodynie domowe z całej Barcelony.

kul

Czytaj także

Zadbaj o szczepienie przed wyjazdem w tropiki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 16:54
Wyjeżdżając na wakacje do egzotycznych krajów warto pamietać o szczepieniach. Zapewnią nam one udane wakacje i bezpieczny powrót do domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk w Meksyku i pyszne guacamole

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:40
W Stanach Zjednoczonych sprzedaje się więcej meksykańskiej salsy niż ketchupu, w Polsce też smaki Meksyku cieszą się dużym powodzeniem, ale tylko u nas Agnieszka Kręglicka radzi jak zrobić perfekcyjne guacamole.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozbij się w norweskim parku narodowym

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 07:30
W Norwegii, Finlandii i Szwecji obowiązuje nieograniczone prawo do korzytania z natury, w tym także do nieskrępowanego wędrowania po parkach narodowych i nocowania w nich.
rozwiń zwiń