Twórcza resocjalizacja, czyli jak powstaje pismo "W kratkę"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 14:50
W polskich więzieniach siedzi ponad 80 tysięcy ludzi. Wśród nich są rowerzyści, palacze trawki, złodzieje i brutalni przestępcy. Życie niemal każdej z tych osób to temat na artykuł. I to właśnie takie teksty trafiają na łamy pisma "W kratkę".
Audio
  • Sprawdź jak powstaje pismo w "Kratkę" (Czwórka)
Twórcza resocjalizacja, czyli jak powstaje pismo W kratkę
Foto: sw.gov.pl

Za murami więzień życie toczy się swoim rytmem. Osadzeni śpią, jedzą, mają mnóstwo wolnego czasu, ale także pracują i oddają się swoim hobby - m. in. dziennikarstwu prasowemu. W Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów powstało właśnie nowe pismo "W kratkę".

magazyn
magazyn "W kratkę"

- To wszystko wyszło nam trochę przez przypadek - przyznaje redaktor naczelny, Leszek Wejcman. - Zaczęło się od warsztatów literackich, które poprowadziłem w zakładzie. Okazało się, że dziewczyny, które wzięły w nich udział, mają niezwykły potencjał, a ja świetny materiał na gazetę. Oczywiście nie było łatwo namówić je na pisanie. Na pierwszych zajęciach odbijałem się od ściany nieufności, bo dziewczyny potrzebowały czasu, by się ze mną oswoić. Teraz jest już zupełnie inaczej.

Wydawcą "W kratkę" jest Fundacja Dom Kultury, która od dwóch lat prowadzi w zakładzie karnym na Olszynce Grochowskiej zajęcia artystyczno-resocjalizacyjne. W ramach zajęć z więźniarkami spotkali się m. in. dziennikarz Leszek Gnoiński, artysta Paweł Althamer, czy wokalistka Natalia Przybysz.

- Twórcza resocjalizacja to nic innego, jak pokazanie osadzonym innych możliwości spędzania czasu w więzieniu - mówi major Zbigniew Królikowski, dyrektor aresztu śledczego w Warszawie. - Daje ona możliwość wyrzucenia z siebie emocji i przy okazji pokazania się w innym, lepszym świetle, co dla skazanych jest niezwykle istotne.

Magazyn tworzą kobiety odsiadujące wyroki w systemie zamkniętym. Z tytułem współpracują także polscy artyści, którzy użyczają swoich prac i dbają o szatę graficzną pisma.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając materiału Karoliny Mózgowiec przygotowanego dla audycji "4 do 4".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby
Czytaj także

Rzucił stomatologię dla muzyki i ciuchów

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 18:00
Podobno da się połączyć przyjemne z pożyteczny. Żyć z pasji, z tego, co się lubi. Look, kiedyś stomatolog, dziś freelancer udowadnia, że można.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj głos z radia i telewizora

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 09:00
Krystian Kacanowski od 2006 roku tworzy Internetową Encyklopedię Głosów. Spotyka się i rozmawia z lektorami, których my znamy wyłącznie "z głosu".
rozwiń zwiń