Siecioholizm - znak naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 19:00
Uzależnienie od seksu, pracy, internetu, hazardu, zakupów to najpoważniejsze współczesne nałogi.
Audio
  • Maja Ruszpel opowiada o uzależnieniach behawioralnych (4do4/ Czwórka).
Siecioholizm - znak naszych czasów?
Foto: Glow Images/East News

- Poza seksoholizmem, wszystkie pozostałe uzależnienia to znak naszych czasów - twierdzi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia. Większość jest efektem tego, że żyjemy w kulturze konsumpcjonizmu.

- Ci, którzy wymyślają reklamy, wiedzą, że niskie poczucie własnej wartości stanowi problem wielu ludzi. Zakupy mogą poprawić humor. Każdemu z nas zdarzyło się kupić coś, żeby odreagować stres. Ale istotą nałogu jest to, że powtarzamy jakąś czynność, a ta czynność zaczyna nam szkodzić - tłumaczy Maja Ruszpel.

Osoby chore często racjonalizują swoje zachowania i na rożne sposoby usprawiedliwiają się. Dopiero, gdy staną przed murem, dociera do nich, że są chore i mogą potrzebować pomocy. Na szczęście skłonność do uzależnień ma tylko 10% naszego społeczeństwa...

jl

Czytaj także

Miłość uzależnia. Jest jak picie i palenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 12:00
– Jeśli ludzie mają tendencję do wielokrotnego, częstego zakochiwania się, są najczęściej również podatni na uzależnienia od różnego rodzaju środków chemicznych – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narkotyki? Poprawczak? "Bardzo trudno się wyrwać, ale to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 15:00
Zaczyna się od wagarów, alkoholu, wybicia szyby, popchnięcia kolegi. Potem jest tylko gorzej. – Zdałem sobie sprawę, że jest źle, gdy już trafiłem do zakładu i było za późno – mówi w Czwórce Bartosz Kaja, wychowanek poprawczaka. Jak powrócić na tzw. jasną stronę mocy? Często bez wsparcia się nie uda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka wyboru. W jaki sposób Ty podejmujesz decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:00
Żyjemy w cywilizacji nadmiaru wyboru. – To może być przerażające, jednak okazuje się, że główną umiejętnością, którą powinniśmy w życiu nabyć, jest selekcja – mówi dr Paweł Fortuna, psycholog biznesu.
rozwiń zwiń