Arktyczna histeria, Maria Peszek i Akademia Teatralna

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 14:48
"Pibloktoq" to medyczna nazwa histerii arktycznej. Jednak spektakl przygotowany przez studentów aktorstwa opowiada o nas, polskim społeczeństwie, a wykorzystuje teksty z serca Marii Peszek.
Audio
  • Lidia Pronobis, Kamil Studnicki, Masza Wągrocka, studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, opowiadają o spektaklu "Pibloktoq" (W to mi graj/Czwórka)
Maria Peszek - jej teksty i muzyka stały się wspaniałym materiałem do stworzenia spektaklu teatralnego
Maria Peszek - jej teksty i muzyka stały się wspaniałym materiałem do stworzenia spektaklu teatralnegoFoto: Bartosz Bajerski

- Ten spektakl nie opowiada historii arktycznej, pibloktoq to tylko punkt wyjścia. Przedstawienie mówi o historii naszego, polskiego plemienia - mówi Lidia Pronobis. - A każde plemię ma ten problem, w każdym plemieniu występuje histeria. W przedstawieniu mówimy o problemach ludzi, którzy żyją tu i teraz w tym kraju, o odrzuceniu, braku akceptacji, braku tolerancji, o strachu, a przede wszystkim chyba o zniewoleniu i trudzie zmagania się z tym wszystkim - dodaje.

Lidia Pronobis Przedstawienie mówi o historii naszego, polskiego plemienia 

Spektakl "Pibloktoq" to 11 różnych historii, które splatają się z muzyką. Młodzi aktorzy wykorzystali intensywność tekstów Marii Peszek. Przyznają, że towarzyszył im strach, żeby ich nie zepsuć. W Czwórce opowiadają o wyjątkowej współpracy z Wojciechem Kościelniakiem, który jako reżyser, ale i starszy kolega, człowiek stworzył im niesamowity komfort pracy. Mówią o pracy kondycyjnej jaką wykonują na scenie, o śpiewaniu i prowokowaniu do myślenia. Dzięki Dominice Klimek w audycji zajrzeliśmy też za kulisy tego przedstawienia.

***

Tytuł audycji: "W to mi graj"

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Lidia Pronobis, Kamil Studnicki, Masza Wągrocka (studenci Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, autorzy spektaklu "Pibloktoq")

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 12.08

pj

Czytaj także

Impro Kolektyw Przyjezdni: improwizacja jest czymś wspaniałym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 10:45
Impro Kolektyw "Przyjezdni" to teatr improwizowany tworzony przez ludzi z całej Polski mieszkających obecnie w stolicy. Zapewniają, że są w stanie zaimprowizować na... każdy temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacowska wolność i forma w Malabar Hotel

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 09:00
Nazwa teatru Malabar Hotel została zaczerpnięta z twórczości Witkacego. Wybrana forma teatru daje twórcom nieograniczone możliwości, ale też stawia poważne wyzwania.
rozwiń zwiń