Dramat Numer Trzy. "Teatr bez szansy na sukces"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 15:00
- Teatr, do którego pojechałem, mieści się w miejsowości leżącej za Uralem, właściwie na Syberii. Tamtejsi aktorzy robią sztukę i żyją sztuką bez najmniejszej szansy na sukces - mówi Jacek Matecki, autor reportażu "Dramat Numer Trzy".
Audio
  • Rosyjski teatr prowincjonalny - jak wygląda? (W to mi graj/Czwórka)
Jacek Matecki trafił do teatru, gdzie wystawiają Szekspira, bajki dla dzieci i coś, co podobne jest do sitcomu Czy rosyjska sztuka na prowincji różni się od tej, którą mamy w Polsce? (zdj. ilustracyjne)
Jacek Matecki trafił do teatru, gdzie wystawiają Szekspira, bajki dla dzieci i coś, co podobne jest do sitcomu… Czy rosyjska sztuka na prowincji różni się od tej, którą mamy w Polsce? (zdj. ilustracyjne)Foto: Kozlik/Shutterstock.com

Jacek Matecki Rozmowy z aktorami trochę przypominały przesłuchania. Pewne rzeczy musiałem z nich wyciągać podstępem, bo mieli swoje tajemnice

To druga po "Co Wy, ..., wiecie o Rosji!?" książka, w której Jacek Matecki opisuje rosyjską rzeczywistość. Tym razem oglądaną z perspektywy prowincjonalnego teatru. - Przed pierwszym spotkaniem z zespołem teatru Dramat Numer Trzy kupiłem kwiaty. Owinąłem je szczelnie, żeby nie zamarły na 25-stopniowym mrozie i ruszyłem do gabinetu dyrekcji. Tam usłyszałem, że mogę robić, co mi się żywnie podoba. Przez cały pobyt korzystałem z tej swobody - wspomina gość Czwórki.

A jak dyrektorka sceny zareagowała na propozycję zatrudnienia Gérarda Depardieu? I czym prowincjonalne skandale różnią się od wielkomiejskich? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji rozmawiamy także z Magdaleną Grabowską i Mateuszem Żurawskim o tym, jak Międzynarodowy Dzień Teatru będzie wyglądać w warszawskim teatrze Studio.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jacek Matecki (pisarz, scenarzysta, podróżnik, fotografik)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 13.13

kul/mk

Czytaj także

Teatralny "Rozkład jazdy" Sebastiana Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 17:10
- Tłumacząc komuś zawiłości intrygi w tej sztuce, sami się gubimy. To istna teatralna incepcja, poziomy świadomości się w niej zacierają - mówił Sebastian Cybulski, odtwarzający role 3,5 głównych bohaterów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Peszek jako Helge i jego teatralna "Uroczystość"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 15:46
W audycji "W to mi graj" rozmawialiśmy m.in. z Janem Peszkiem, odtwórcą głównej roli - postaci Helgego - w spektaklu "Uroczystość" w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
rozwiń zwiń