Duch Norwida w Jeleniej Górze. "Tu się go czyta, gra i recytuje"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 14:00
- Poezja Norwida jest obecna w jeleniogórskich szkołach, jest także w repertuarze naszego teatru - mówi dyrektor Teatru Norwida Tadeusz Wnuk. - I choć są to trudne, wybiegające w przyszłość teksty, to one u nas funkcjonują, są chętnie interpretowane na przykład na konkursach recytatorskich.
Jelenia Góra
Jelenia GóraFoto: Piotr Mitelski/Shutterstock.com

Sprawdź także
pap_miuosh 1200.jpg
Miuosh: Norwid to Caravaggio polskiej prozy

"Norwid czuwa nad nami"

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida - jeszcze jako Teatr Dolnośląski w Jeleniej Górze zainaugurował działalność w sierpniu 1945. Jego siedziba Teatr mieściła się w budynku dawnego Gmachu Sztuki i Stowarzyszeń, zaprojektowanym w 1904 roku przez Alfreda Daehmela w stylu "secesji jeleniogórskiej". W 1974 r. teatr otrzymał imię polskiego poety, Cypriana Kamila Norwida. - Jako patron czuwa nad nami, a my mamy świadomość jego obecności - przyznaje szef jeleniogórskiej sceny.

Posłuchaj
05:39 CZWÓRKA W to mi graj - norwid 22.05.2021.mp3 Ile Norwida w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze? (W to mi graj/Czwórka) 

Sprawdź też
Bovska-fot-Łukasz Murgrabia 1200.jpg
Bovska o twórczości C. K. Norwida: to nie tylko poezja

Koncert z okazji urodzin

Przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin Norwida zespół teatru uczci specjalnym koncertem. - Wystąpią na nim nasi aktorze oraz  specjalni zaproszeni goście. Z tej okazji zamierzamy połączyć siły z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze, którego patronem także jest Norwid - zapowiada gość Czwórki. - Chcielibyśmy przypomnieć  m.in. fragmenty przepięknego spektaklu z 2010 roku "Sztukmistrz. Norwid o Polsce, Norwid o Polakach" oraz powrócić do tego, co nasz teatr proponował widzom w czasie pandemii, czyli do wirtualnych spotkań z poezją Norwida. 

Posłuchaj także:

Sprawdź też
pap bisz 1200.jpg
Bisz: poezja Norwida jest ze mną od zawsze

Premiery z lockdownu już na afiszu

W trakcie lockdownu teatr zrealizował także dwa duże projekty online: "Pustostan" Maliny Prześlugi oraz "Ślub" Gombrowicza. - Teraz wracamy do zawieszonych w pandemii nowych spektakli, czyli "To wiem na pewno" i "Zagraj to jeszcze raz, Sam" oraz kończymy ostatnie przygotowania do "Prezentu urodzinowego" Robina Hawdona w reżyserii Jerzego Bończaka - wymienia Tadeusz Wnuk.

#Norwidwdomu - poezja / Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Tadeusz Wnuk (Dyrektor Naczelny Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze)

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 16:30
Hołd dla giganta popkultury - tak krytycy ocenili "Lazarusa" - musical Davida Bowiego i Endy Walsha, którego premiera odbyła się w 2015 roku w Nowym Jorku. W Polsce widowisko wyreżyserował Jan Klata, a można je oglądać w Teatrze Capitol we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwarantanna" - spektakl dokumentalny online

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 15:30
- Tym spektaklem w jakiś sposób zapisaliśmy wydarzenia z wielu miesięcy kwarantanny, lockdownu i izolacji - mówi reżyser "Kwarantanny" Kuba Tabisz. - W dzisiejszych czasach problemem jest zagrać na żywo, dlatego powstała filmowa wersja tego spektaklu.
rozwiń zwiń