Tu zobaczysz przyszłość polskiego teatru. Nadchodzi 39. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:00
39 lat temu aktor i reżyser Jan Machulski stworzył nową przestrzeń dla studentów aktorstwa. Na Festiwalu Szkół Teatralnych karierę rozpoczęli m.in. Kinga Preis, Michał Żebrowski oraz Borys Szyc. W tym roku publiczność zobaczy 14 dyplomowych spektakli. 
W audycji prezentujemy mało znanych artystów, utalentowanych debiutantów i tych, na których warto mieć oko (zdj. ilustracyjne)
W audycji prezentujemy mało znanych artystów, utalentowanych debiutantów i tych, na których warto "mieć oko" (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/tiburi/dom. publiczna

Posłuchaj
18:07 CZWÓRKA WTMG - festiwal 15.10.2021.mp3 39. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi - co w programie? (W to mi graj/Czwórka) 

"Reżyser castingów obserwuje cię"


Zobacz
teatr 1200.jpg
Cała prawda o egzaminach do szkoły teatralnej. "To test osobowości"

Przedstawienia, które znalazły się w programie tegorocznego przeglądu, są podsumowaniem czterech lat zawodowej edukacji aktorów. - Na spektakle przede wszystkim przychodzą studenci, pedagodzy, ale też dyrektorzy teatrów i reżyserzy castingów - mówi dziekan Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi Piotr Seweryński. Festiwal cieszy się także coraz większą popularnością wśród osób, które nie są związane z branżą. Dlatego w tym roku "otwieramy się na miasto" i zachęcamy, by sceniczne debiuty oglądać też online. 

Posłuchaj także:

Improwizacja zamiast interpretacji


Sprawdź
reżyser plan filmowy 1200.jpg
Chcesz być reżyserem? Przed tobą egzamin nie z wiedzy, tylko z siebie

Festiwal Szkół Teatralnych jest jednym z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. - I nadal - w mojej opinii - jednym z najważniejszych jeśli chodzi o studentów, którzy kończą szkołę i chcą rozpocząć pracę w zawodzie - przekonuje rozmówca Michała Piwowarka. - W tym roku mamy dużą różnorodność w dyplomach, ale charakterystycznym elementem tych przedstawień jest to, że nawet jeśli powstały one na bazie jakiegoś tekstu, to i tak są "wyimprowizowane". Rodziły się w trakcie prób, przy aktywnym udziale aktorów. Jest też sporo realizacji, które dotykają ekstremalnie trudnych ludzkich relacji.  

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi rozpocznie się 18 i potrwa do 24 października. Tradycyjnie podczas przeglądu odbędą się warsztaty oraz spotkania z uznanymi aktorkami i aktorami: Jackiem Braciakiem, Karoliną Bruchnicką, Magdaleną Koleśnik i Piotrem Trojanem.


39. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi 39. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Piotr Seweryński (dziekan Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Klub winowajców. Teatr w nurcie "young adult"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 16:40
- Gram wariatkę, outsiderkę i dziwaczkę. Michał jest stereotypowym chuliganem. Razem z królową balu, kujonem i sportowcem zostajemy za karę zamknięci w szkole i opowiadamy znaną od lat historię o dorastaniu - mówią o "Klubie winowajców" aktorzy Julia Biesiada i Michał Surma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja przyrody w teatrze. Czego człowiek może nauczyć się od zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:50
Najnowsze realizacje pokazują, że twórcy teatralni coraz częściej i coraz chętniej sięgają po tematy związane z ekologią. W tym gronie znaleźli się twórcy spektaklu "Więcej niż jedno zwierzę", który można oglądać w Teatrze Studio w Warszawie.
rozwiń zwiń