40 lat w jednym spektaklu. Polsko-słowacka opowieść o dorastaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:40
W Levicach - gdzieś w centrum Europy - trzej chłopcy: Jan, Gabriel i Peter, spotykają się na zawodach pływackich, by walczyć o względy pięknej Márii. Jest 1 września 1938 roku. Żadne z nich nie przypuszcza, że ten dzień zmieni ich życie na kolejne 30 lat.
Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) - spektakl w reż. Tomasza Gawrona do zobaczenia w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
"Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" - spektakl w reż. Tomasza Gawrona do zobaczenia w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.Foto: Marcin Bałaban/mat. prasowe

Posłuchaj
15:06 CZWÓRKA W to mi graj - teatr tarnow 05.11.2021.mp3 O spektaklu "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" opowiadają reżyser Tomasz Gawron oraz kostiumograf i scenograf Krystian Szymczak (W to mi graj/Czwórka) 

Książka "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" słowackiego pisarza Pavla Rankova ukazała się w 2008 roku i została uhonorowana Europejską Nagrodą Literacką 2009 r. oraz Nagrodą Czytelników dziennika "SME". Dwa lata później trafiła na deski Słowackiego Teatru Narodowego. Pierwszą polską adaptację powieści zobaczymy w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Premiera odbędzie się 20 listopada 2021 roku.

Zdarzyło się pierwszego września / teaser #1 / Teatr Tarnów

Nie spotkałem się do tej pory z powieścią współczesną, która by tak głęboko analizowała ludzkie przyległości i przypadłości związane z przemianami ekonomicznymi, społecznymi i historycznymi w naszej części Europy Tomasz Gawron

- To spektakl polski-słowacki, bo pomyślałem sobie, że tylko taki skład w pełni odda istotę tekstu Rankova. Nawet przy sprawach trudnych Słowacy i Czesi wykazują się choć odrobiną poczucia humoru. To wynika z ich mentalności. My próbujemy przełożyć to na język polskiej codzienności - wyjaśnia reżyser Tomasz Gawron. - Wybrałem "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)", bo bardzo interesowało mnie odbicie tego, co my Polacy myślimy o Słowakach i o tym, jak przeżyli oni historię, w której też uczestniczyliśmy.

"Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" - spektakl w reż. Tomasza Gawrona do zobaczenia w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" - spektakl w reż. Tomasza Gawrona do zobaczenia w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Zobacz także
techno rzeczpospolita 2 1200.jpg
Techno Rzeczpospolita. "Trainspotting" na deskach teatru

Główni bohaterowie sztuki reprezentują różne światy i postawy - mamy tu Słowaczkę, Czecha, Żyda oraz Węgra. Losy Jana, Gabriela, Petera i Márii tworzą fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki. - Spektakl rozpoczyna się w 1938 roku, a kończy cztery dekady później. Trudno jest zamknąć w jednej przestrzeni tak wiele zmiennych. Dlatego dużym wparciem były dla mnie multimedia i projekcje wideo - przyznaje scenograf i kostiumograf Krystian Szymczak. - W mojej koncepcji przemijanie, którego widz musi być świadomy, żeby zrozumieć sztukę, jest rozkładem pewnego miejsca. Powieść Pavla Rankova to epopeja bardzo filmowa. Dlatego o naszej realizacji myślę jak o serialu i staram się wykorzystać takie narzędzia, które są używane na filmowych planach.  

Próby do spektaklu "Zdarzyło się pierwszego września" w reż. Tomasza Gawrona / Teatr Tarnów

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Goście: Tomasz Gawron (reżyser), Krystian Szymczak (kostiumograf i scenograf, reżyser świateł)

Data emisji: 05.11.2021

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

"Władczyni much". Życie jako internetowa gra

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:00
W ten weekend na Dużej Scenie Teatru Ludowego odbędzie się premiera "Władczyni much" Magdy Fertacz w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Pieśń Kozła. "Apokryf" z czasów pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 14:50
- Teatru takiego, jak mów, nie tworzy się w samotności. Mam fantastyczny zespół, któremu ufam i który ufa mojej artystycznej intuicji - mówi Grzegorz Bral , reżyser i twórca Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia.
rozwiń zwiń