"Zagubieni w teatrze" - nocne zwiedzanie Teatru im. J. Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 16:12
Krakowski teatr im. Juliusza Słowackiego w okresie wakacyjnym pozostaje otwarty. Co więcej - będzie dostępny także nocą! W ramach spektaklu "Zagubieni w teatrze" można dotrzeć w miejsca niedostępne dla widzów. Sprawdzamy na jakie atrakcje mogą liczyć zwiedzający.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr im. Juliusza Słowackiego w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Przewodnicy wezmą chętnych na wyjątkowy spacer po jednym z najpiękniejszych teatrów w Europie. Przy okazji przedstawią jego barwną historię, opowiedzą o jego niezwykłej architekturze, o teatralnych obyczajach i zabiorą w miejsca normalnie dla widzów niedostępnych To nocne doświadczanie teatru, historii i duchów, które zamieszkują jego mury.


Posłuchaj
04:39 Czwórka/W to mi graj - Teatr Slowackiego - zwiedzanie nocą 24.07.2021.mp3 O nocnym zwiedzaniu teatru Słowackiego opowiadają jego aktorzy (W to mi graj/Czwórka)

- Jedynie sensowne jest pokazanie miejsca, z którym my mamy do czynienia praktycznie na codzień, a które żyje swoim życiem. Które najpiękniej widać, kiedy gasną już wszystkie światła i wszyscy wychodzą z teatru i nie ma tam wtedy fizycznie nikogo. Wtedy teatr najpiękniej opowiada sam o sobie - mówi Tomasz Wysocki, aktor teatru im. Juliusza Słowackiego i reżyser nocnego zwiedzania. - Teatr to nie tylko to, co widzimy siedząc na widowni, czyli ta piękna kurtyna Siemieradzkiego, piękne neobarokowe wnętrza i dziwne stwory, wymyślone przez Zawijskiego, kiedy projektował ten gmach, ale to też są poziomy niewidoczne normalnie.


pap_miuosh 1200.jpg
Miuosh: Norwid to Caravaggio polskiej prozy

Czytaj także: 

W ramach podróży do świata teatru są również udostępnione dla zwiedzających piwnice, składowiska, magazyny rekwizytów, dekoracji oraz garderoby. Wśród nich słynna garderoba Gabrieli Zapolskiej, która pracowała w tym miejscu. - Wspinamy się wyżej i wyżej aż sięgamy miejsca, które jest kompletnie niedostępne dla nikogo tzw. sznurowni pod samą kopułą teatru - opowiada aktor. - Tam znajdują się stare, zapomniane maszyny do wiatru, do generowania odgłosów burzy, które ciągle są do zobaczenia, a które powstały przecież sto lat temu.


Facebook/Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego


Jak mówi Karolina Kazoń, również aktorka Teatru, to co jest najważniejsze, to aura wyjątkowości i tajemnicy teatru oglądanego nocą. - Łączymy to z możliwością przebywania w teatrze w miejscach do których widzowie normalnie nie wchodzą, a również i aktorzy mają rzadko do nich dostęp - tłumaczy. - Takie ciekawe miejsce, które budzi emocje u zwiedzających, ale również i u mnie to jest jaskółka, czyli trzecie piętro.

Kiedyś to była widownia dla ok. 100 widzów, którzy oglądali spektakl na stojąco. Teraz przechowywane są tam reflektory, a podczas nocnego zwiedzania widzowie mają okazję z dużej wysokości można spojrzeć na widownię i na scenę. - Można zejść również na poziom -3, gdzie atmosfera nieco się zagęszcza, zwłaszcza, że przed wybudowaniem teatru był tam cmentarz przyszpitalny - opowiada Karolina Kazoń. - Do zwiedzania wprowadzone są elementy improwizacji, także każde spotkanie jest inne. To nocne zwiedzanie teatrów jest również opowieścią o duchach zamieszkujących mury teatru.


***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 12.47

aw


Czytaj także

"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 16:30
Hołd dla giganta popkultury - tak krytycy ocenili "Lazarusa" - musical Davida Bowiego i Endy Walsha, którego premiera odbyła się w 2015 roku w Nowym Jorku. W Polsce widowisko wyreżyserował Jan Klata, a można je oglądać w Teatrze Capitol we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Central Perk" jest już w Toruniu. Spotkaj się z "Przyjaciólmi"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 13:50
"Friends: the musical parody" to pierwsza taka premiera w Polsce. Komediowy musical, będący parodią kultowego serialu, można oglądać w Teatrze Muzycznym w Toruniu. 
rozwiń zwiń