Tańcem o życiu. Co w programie U:New Festival?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 17:00
Główną ideą Festiwalu U:NEW jest zwrócenie uwagi na ekologię: zieloną transformację, zmiany klimatyczne oraz na przyszłość naszej planety. 
Pierwsza odsłona  International Movement Festival U:NEW odbędzie się w dniach 10-15 grudnia 2021 roku
Pierwsza odsłona International Movement Festival U:NEW odbędzie się w dniach 10-15 grudnia 2021 rokuFoto: pixabay.com

- Żyjemy w nowych czasach i festiwal powstał pod wpływem tego, co wydarzyło się przez ostatnie półtora roku - mówi dyrektorka i kuratorka festiwalu Agata Życzkowska. - Postanowiłam zrobić imprezę o charakterze międzynarodowym, żeby nie utracić kontaktu z artystkami i artystami z innych części Europy. 

Posłuchaj
16:30 CZWÓRKA WTMG - festiwal 03.12.2021.mp3 International Movement Festival U:NEW - co w programie festiwalu? (W to mi graj/Czwórka)

Program pierwszej edycji Festiwalu U:NEW będzie składał się ze spektakli artystów i artystek z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii, którzy poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, gdzie ważne jest budowanie oryginalnej koncepcji poprzez dialog i poszukiwanie eksperymentalnego ruchu i nieoczywistych interpretacji. - Taniec współczesny, w którym funkcjonuję, bardzo się rozwija. I choć mamy już kilka festiwali tańca w Polsce, U:NEW zaproponuje nowe podejście i do tańca, i do ruchu, i do działań performatywnych - wyjaśnia rozmówczyni Michała Piwowarka. - Spektakle, które zaprosiłam na festiwal, są bardzo komunikatywne i wiele mówią o naszym życiu, naszym świecie i tożsamości.

Festiwal otworzy spektakl autorstwa Agaty Życzkowskiej w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers. - "Axiom of Choice" dotyka ekologii, zielonej transformacji i konsumpcjonizmu, ale nasz sposób przedstawiania tych kwestii jest trochę ironiczny i "freakowy". W Warszawie wystąpią także artyści Theater der Klänge ze spektaklem "Das Lackballett" z Düsseldorfu - w reżyserii J.U. Lensinga i w choreografii greckiej artystki Jacqueline Fischer - który powstał z okazji 100-lecia Bauhausu jako kontynuacja idei Oskara Schlemmera.

AXIOM OF CHOICE / HOTELOKO movement makers / Agata Życzkowska / Mirek Woźniak / trailer


Ważnym elementem festiwalu są również warsztaty "Dance Higways" realizowane w ramach programu Erasmus+, które mają na celu wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik. International Movement Festival U:NEW potrwa od 10 do 15 grudnia 2021 roku. Impreza odbędzie się w Warszawie.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Agata Życzkowska (dyrektorka i kuratorka International Movement Festival U:NEW) 

Data emisji: 03.12.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Emocje i ruch. Taniec współczesny opuszcza niszę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 17:38
Ruszyła kolejna, piętnasta już edycja festiwalu Ciało/Umysł, który od ponad 20 lat nie tylko wspiera śmiałe propozycje artystyczne, ale także prezentuje zupełnie nowe trendy w choreografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót na musicalowe studia. Tym razem w Akademii Królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:01
Rafała Supiński jakiś czas temu, będąc w Londynie, postanowił zdawać do Akademii Królewskiej w Wielkiej Brytanii. Udało mu się zdać egzaminy. Za rok będzie absolwentem tej samej szkoły co Elton John. 
rozwiń zwiń