"Irena" - polsko-amerykański spektakl o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 08:29
Muzyczny spektakl "Irena" to efekt współpracy polsko-amerykańskiej, opowiada o Irenie Sendlerowej, która ocaliła z warszawskiego getta wiele żydowskich dzieci. I dziś warto przypominać jej postać, a jej determinacja, odwaga i dążenie do dobra są nam niezwykle potrzebne. 
Spektakl Irena w Teatrze Muzycznym w Poznaniu
Spektakl "Irena" w Teatrze Muzycznym w PoznaniuFoto: mat.pras.

W pracę przy spektaklu "Irena" zaangażowanych jest wiele znakomitości. Piosenki do spektaklu napisał zdobywca nagród Grammy i Pulitzera, Mark Campbell. Muzykę skomponował Włodek Pawlik, laureat Grammy w kategorii jazzu. Reżyserią zajął się Brian Kite, dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji UCLA. Tytułowa rola w spektaklu została powierzona Oksanie Hamerskiej. 

Polsko-amerykańska przygoda

- Ta międzynarodowa współpraca to dla nas niesamowicie piękna przygoda. Niezwykłym doświadczeniem jest tworzyć taki spektakl od podstaw. Mamy świadomość, że mogliśmy coś od siebie "dorzucić" do tego spektaklu - to bezcenne i daje dużo energii do działania - mówi Oksana Hamerska, aktorka. - Dziś, po wielu próbach mamy trochę mniej sił, ale to jak przedstawienie wygląda na scenie, gdy mamy scenografię, gdy muzyka pięknie brzmi, dzięki naszej wspaniałej orkiestrze, gdy na ścianach są wizualizacje, to to wszystko dodaje nam skrzydeł i coraz bardziej jesteśmy podekscytowani tym, jak spektakl będzie odebrany przez widzów - dodaje. 

Praca w zespole polsko-amerykańskim nie należała do najłatwiejszych. Inne spojrzenia na teatr, na musical musiały znaleźć wspólną drogę. - Amerykańskie podejście do musicalu jest troszkę inne niż nasze. Uczyliśmy się tego, jak oni postrzegają musical i w ogóle grę aktorską w musicalu - zdradza aktorka. - W przypadku "Ireny" też trudno mówić o czystym musicalu, to taki dramat muzyczny, bardziej przedstawienie muzyczne o Irenie Sendlerowej - dodaje. 


Posłuchaj
09:55 czwórka w to mi graj 26.08.2022.mp3 O spektaklu "Irena" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu opowiada Oksana Hamerska, odtwórczyni tytułowej roli (W to mi graj/Czwórka)

 

Oksana Hamerska podkreśla, że reżyser przedstawienia, Brian Kite, ma świadomość, że tworzy spektakl w Polsce, a nie w USA, że reżyseruje dla polskiego widza. 


Jak "Irena" brzmi?

Gość Czwórki opowiada o ogromnym zaangażowaniu w spektakl Włodka Pawlika. - Pan kompozytor włożył dużo serca do tego spektaklu. Na próbach, gdy jest z nami, bardzo mu zależy, żeby pięknie wybrzmiały wszystkie piosenki, by muzyka, która wypełnia zmiany między scenami, miała swoją wagę - zdradza. - Myślę, że będzie to dla niego coś nowego, takie doświadczenie w pracy z aktorami - dodaje. 


Spektakl "Irena" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu/mat.pras. Spektakl "Irena" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu/mat.pras.

Spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu opowiada o Irenie Sendlerowej, ale stawia też szersze pytania, które moglibyśmy dopasować do wielu innych kontekstów: jak to jest być bohaterem, jakie są mroczne strony takiej roli?

Dla mnie ten spektakl jest o ogromnej sile i odwadze kobiet tamtych czasów - opowiada gość Marty Zinkiewicz. - Zadaje pytanie, czy my, w obecnych czasach, jesteśmy w stanie odnaleźć to w siebie. Myślę, że to jest teraz niezbędne. Jesteśmy teraz niestety w bardzo podobnej sytuacji, biorąc pod uwagę to, co dzieje się dziś na Ukrainie - zauważa. - Myślę, że nasz spektakl jest w tym momencie bardzo potrzebny, by przypomnieć widzom, jak ważne jest być bohaterem tu i teraz, pomagać innym w potrzebie, jak tylko się da, bo świat tworzy się na tym, co potrafimy dać drugiemu człowiekowi - dodaje. 

Jaka była Irena Sendlerowa?

Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena Sendlerowa miała zaledwie 29 lat. Już wtedy aktywnie działała na rzecz najsłabszych, pielęgnując wartości, które przekazał jej ojciec. Wiedziała, że nie może pozostać bezczynną, że musi działać. Stawiając na szali swoje marzenia, każdego dnia narażała się na śmierć, niosąc pomoc żydowskim dzieciom. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. 


"Irena" na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu/mat.pras. "Irena" na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu/mat.pras.

Autorzy libretta "Ireny", Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner poznali Irenę Sendlerową, gdy realizowali film dokumentalny "In the name of their mother's". - Ich wskazówki podczas pracy były bezcenne - zdradza gość Czwórki. - Miałam też okazję poznać osobiście córkę pani Ireny i mogłam z nią porozmawiać o mamie. Dzięki niej dowiedziałam się, że Irena Sendler nie była wcale spokojną osobą, ale bardzo konkretną - staram się to pokazać w spektaklu. Ona miała siłę, czasem musiała zawalczyć w sposób kategoryczny, apodyktyczny, bo inaczej się nie dało. W spektaklu chcemy pokazać siłę jej charakteru, ale też skromność, głębokie poczucie wartości, dążenie do dobra - dodaje. 

Premiera "Ireny" 27 sierpnia na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. 

IRENA / premiera 27 sierpnia 2022 roku/TEATR MUZYCZNY W POZNANIU

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Oksana Hamerska (aktorka, odtwórczyni głównej roli w spektaklu "Irena")

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 14.14

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Czasami trzeba być niegrzeczną. Musical "Matylda" w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 10:00
"Matylda" to musicalowy hit dla widzów w każdym wieku, który do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy trafił prosto ze scen West Endu i Broadway'u. - Przygotowując ten spektakl cieszę się jak dziecko i cieszę się razem z dziećmi. To rozśpiewane i roztańczone widowisko, w którym biorą udział zarówno profesjonalni aktorzy, jak i wiele utalentowanych dzieci - opowiada reżyser Jacek Mikołajczyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Melpomeny w cieniu wojny - teatry wspierają Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 16:40
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. To święto nie tylko twórców teatralnych, ale także wszystkich widzów. W tym roku w programach wielu instytucji znalazły się akcje wsparcia dla Ukrainy.
rozwiń zwiń