Czasami trzeba być niegrzeczną. Musical "Matylda" w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 10:00
"Matylda" to musicalowy hit dla widzów w każdym wieku, który do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy trafił prosto ze scen West Endu i Broadway'u. - Przygotowując ten spektakl cieszę się jak dziecko i cieszę się razem z dziećmi. To rozśpiewane i roztańczone widowisko, w którym biorą udział zarówno profesjonalni aktorzy, jak i wiele utalentowanych dzieci - opowiada reżyser Jacek Mikołajczyk. 
Matylda w Teatrrze Kameralnym w Bydgoszczy. Na zdjęciu Matylda Baj oraz Matylda Matuszak .
"Matylda" w Teatrrze Kameralnym w Bydgoszczy. Na zdjęciu" Matylda Baj oraz Matylda Matuszak .Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Prawo do mądrości

Tytułowa Matylda jest 6-letnią dziewczynką, która posiada genialny umysł, wielkie serce i kompletnie niepasującą do niej rodzinę. Jej tata jest nieuczciwym sprzedawcą samochodów, mamę interesują tylko pieniądze i święty spokój, a brat stanowczo nie grzeszy inteligencją. I nikt z nich absolutnie nie rozumie, dlaczego Matylda spędza tyle czasu na czytaniu książek. - To jest opowieść o dzielnej dziewczynce, która nie boi się walczyć o prawo do bycia mądrą. A w swojej najważniejszej piosence śpiewa, że "rzecz w tym, że trzeba być czasami niegrzeczną" - opowiada gość Czwórki.

Magia teatru i magia w teatrze

Aby przetrwać i zachować swoją wyjątkową wrażliwość, Matylda musi znaleźć przyjaciół zarówno wśród swoich rówieśników, jak i dorosłych. Być może niezbędne okażą się również super moce i traszka umieszczona w niecodziennym miejscu. - W "Matyldzie" oglądamy świat oczami dzieci i on jest karykaturalnie przerysowany, nienaturalnie wyolbrzymiony, ale magiczny. I my też postanowiliśmy zagrać iluzją w teatrze - tłumaczy rozmówca Michała Piwowarka. - Skonstruowaliśmy nawet kilka wynalazków i nie zawahamy się ich użyć. Mam nadzieję, że sprawią widzom frajdę taką jaką mieliśmy my, kiedy je robiliśmy.

Posłuchaj
16:59 CZWÓRKA WTMG - matylda 18.03.2022.mp3 Ze West Endu i Broadway'u do Bydgoszczy. Historia misicalu "Matylda" (W to mi graj/Czwórka)

Widowisko jest pierwszą koprodukcją Teatru Kameralnego z warszawskim Teatr Syrena, któremu szefuje Jacek Mikołajczyk. - Mamy ten sam zespół realizatorów, ten sam pomysł inscenizacyjny i dekoracje, ale dwa odrębne zespoły aktorskie, więc dla porównania będzie można kursować między miastami - śmieje się reżyser. - W Syrenie wystartujemy z "Matyldą" po wakacjach - 10 września 2022 roku. A premiera w Bydgoszczy odbędzie się w sobotę - 19 marca.

Sprawdź także:

"Matylda" z nagrodami

Gość Czwórki przyznaje także, że postanowił wystawić ten musical po obejrzeniu "Matyldy" w londyńskim teatrze. Spektakl w wykonaniu Royal Shakespeare Company jest tam grany od ponad dziesięciu lat. Co ciekawe, ten musical jest też swoistym rekordzistą, bo w 2012 roku zdobył siedem Olivier Awards w Wielkiej Brytanii, a rok później został nagrodzony pięcioma Tony Awards w USA.

Matilda The Musical | 2021 Official Trailer | MatildaTheMusical

Teatr Kameralny w Bydgoszczy powstał w 2019 roku , ale kontynuuje niemal 200-letnią tradycję tego miejsca. Z tym, że teraz zespół teatru koncentruje swoje działania na młodym widzu.

Teatr Kameralny w Bydgoszczy - już jest! / Teatr Kameralny

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jacek Mikołajczyk (reżyser spektaklu)

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Once" - piękna opowieść i muzycy tańczący walca z wiolonczelą

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 17:00
- W spektaklu "Once" w Teatrze Roma muzycy, w scenach dialogowych i choreografiach, wchodzą w postać i odgrywają jej rolę np. ojca faceta czy mojej przyjaciółki Rezy, bankowca - mówi Marta Masza Wągrocka, odtwórczyni jednej z głównych ról. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści wizjonerzy na festiwalu teatralnym w Łodzi. Co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 18:00
Artyści wizjonerzy tworzą dzieła, które nas poruszają. Spektakle, o których nie potrafimy zapomnieć. Obrazy, które całe życie mamy przed oczami. To oni będą bohaterami kolejnej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
rozwiń zwiń