Międzynarodowy Dzień Teatru świętuj przez cały weekend

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 18:00
Międzynarodowy Dzień Teatru świętuje się na całym świecie już od 62 lat - co roku 27 marca. W Polsce w obchodach bierze udział ponad sto ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. W tym roku świętowanie rozpocznie się już w ten weekend. 
Międzynarodowy Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień TeatruFoto: ilustracyjne

- Z mojego doświadczenia wynika, że największym świętem dla studentek i studentów szkoły teatralnej jest wyjście na scenę. Dlatego każdy spektakl dyplomowy jest tak dużym przeżyciem - opowiada Monika Zagawa z Teatru Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie. - Dla tych młodych ludzi często jest to pierwsza okazja, żeby zaprezentować się publiczności. Dlatego spektakle przygotowane przez studentów AT na dłużej trafiają do naszego repertuaru.  

Maraton w Collegium Nobilium

W niedzielę Teatr Collegium Nobilium pokaże aż pięć spektakli ze swojego repertuaru. Pierwszy rozpocznie o już o godz. 12.30, ostatni o 19.00. Na wszystkie proponowane wydarzenia - oprócz sztuki "Prawdziwy norweski black metal" - wstęp jest wolny. - Zaczynamy "Ćwiczeniami z Wesela", które dwa lata temu były egzaminem u naszego rektora Wojciecha Malajkata. Zakończymy ubiegłorocznym dyplomem w reżyserii Marcina Libery. Pokażemy także wzruszający i ciepły film Karoliny Kowalczyk "Babcia Wandzia" oraz "Martę Grall" Maćka Stuhra - trzymający w napięciu film political fiction - wymienia rozmówczyni Michała Piwowarka.

W programie znalazły się też spektakl inspirowany "Requiem dla snu" - powieścią Huberta Selby’ego z 1978 roku oraz filmem Darrena Aronofsky’ego z 2000 roku - w reżyserii Patryka Warchoła oraz "Dolce Vita" Marcina Hycnara na podstawie tekstu autorstwa Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego inspirowanego "Kartoteką" Tadeusza Różewicza i filmem "Dolce Vita" Felliniego.

Posłuchaj
24:32 CZWÓRKA W to mi graj - dzien teatru 24.03.2023.mp3 Międzynarodowy Dzień Teatru - jak będą go świętować polskie sceny? (W to mi graj/Czwórka)

Drzwi Otwarte Teatru Wybrzeże

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru już w ten weekend Teatr Wybrzeże zaprasza na Drzwi Otwarte. Oprócz zwiedzania kulis Sceny Kameralnej w Sopocie i Starej Malarni w Gdańsku, w programie zaplanowano także warsztaty z aktorami i aktorkami - w języku polskim i ukraińskim. - W świętowaniu stawiamy na codzienność, bo taka jest tradycja naszych Drzwi Otwartych - opowiada Weronika Łucyk, kuratorka i główna organizatorka wydarzenia. - W tym roku zapraszamy m.in. do udziału w warsztacie teatralnym inspirowanym rolami społecznymi oraz na warsztaty pod hasłem "Sztuka perswazji", podczas których podpowiemy, na co zwracać uwagę w trakcie wystąpień publicznych, by dobrze wypaść, i jak mówić, by przekonać odbiorców do własnej argumentacji. 

Sprawdź też:

Salon Poezji w Teatrze Muzycznym w Łodzi

W Teatrze Muzycznym w Łodzi w weekend będzie można zobaczyć najnowszą premierę "Złap mnie, jeśli potrafisz" oraz wziąć udział w Krakowskim Salonie Poezji. - Marcowe spotkanie poświęcone będzie utworom odwołującym się do tematyki teatralnej. Będą to wiersze wprost mówiące o teatrze, ale też te, nawiązujące do słynnych dzieł dramatycznych, między innymi: "W Weronie" Cypriana Kamila Norwida, "Hamlet" Andrzeja Bursy, "Ofelia" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, czy "Wrażenia z teatru" Wisławy Szymborskiej - wymienia solistka Teatru Muzycznego w Łodzi Emilia Klimczak. - Zapraszamy w niedzielę już o godz. 12.00.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Monika Zagawa (Teatr Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie), Weronika Łucyk (Teatr Wybrzeże), Emilia Klimczak (Teatr Muzyczny w Łodzi)

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 14.16

kul

Czytaj także

"Za chwilę wychodzę" - premiera monodramu Olgi Sawickiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 17:15
Na deskach Teatru Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie już niedługo niezwykła premiera. Olga Sawicka zaprezentuje swój pierwszy monodram "Za chwilę wychodzę", który powstał we współpracy z krakowskimi studentkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Troja. Wojny nie będzie!". Sztuka, która stawia ważne pytania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 15:50
"Iliada" Homera, "Achilleis" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Trojanki" Eurypidesa to główne inspiracje twórczyń spektaklu "Troja. Wojny nie będzie!". Sztukę można oglądać w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.  
rozwiń zwiń