"Supernova Live" rapowany kryminał w Teatrze w blokowisku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 18:58
"Supernova Live" to spektakl autorstwa dramatopisarki Sandry Szwarc. Tomasz Kaczorowski podjął wyzwanie przeniesienia go na scenie. Będzie rap, będzie kryminał, a może też platforma porozumienia między pokoleniami. 
Tomasz Kaczorowski przyznaje, że w tekście Sandry Szwarc jest dużo przestrzeni do pracy. - Ogromną robotę wykonują tu kompozytor z aktorką, potem to przekładamy na scenę, to moje zadanie - opowiada.
Tomasz Kaczorowski przyznaje, że w tekście Sandry Szwarc jest dużo przestrzeni do pracy. - Ogromną robotę wykonują tu kompozytor z aktorką, potem to przekładamy na scenę, to moje zadanie - opowiada.Foto: Shutterstock

Przedstawienie "Supernova Live" ma formę monodramu muzycznego, a jego ambicją jest stworzyć płaszczyznę międzypokoleniowego dialogu dla młodzieży, dorosłych i seniorów. Dziś w Teatrze w blokowisku w Gdańsku trwają ostatnie prace nad spektaklem, bo prapremiera w poniedziałek 19 grudnia. 

- Intensywnie pracujemy na poniedziałkową premierę, czasu mamy coraz mniej, spektakl mamy wymagający, bo muzyczny - mówi Tomasz Kaczorowski, reżyser. - Niezwykle ciekawe jest też miejsce prapremiery tego tekstu. Historię narodzin Nowej Huty przez pryzmat bardzo kryminalny opowiadamy na naszym gdańskim blokowisku na Zaspie. Nasza nazwa Teatr w blokowisku bardzo działa na wyobraźnię - dodaje. 

Kurator Teatru w blokowisku

Tomasz Kaczorowski od pół roku pełni funkcję kuratora Teatru w blokowisku, który jest offową sceną działającą w ramach dużej instytucji, jaką jest Gdański Archipelag Kultury. - Jesteśmy jednocześnie domami sztuki, kultury, offowymi teatrami. Jako Archipelag mamy siedziby niemal w każdej dzielnicy Gdańska, a jeśli nie mamy to i tak docieramy tam ze swymi działaniami - zdradza. - Teatr w blokowisku jest w oddziale Plama na Zaspie, w dzielnicy z wielkiej płyty. To miejsce, przez pandemię, przestało działać wpływała na to niepewność, koordynatorzy się zmieniali. Ja złożyłem swoją aplikację i zostałem kuratorem tego miejsca, tego teatralnego programu - dodaje. 


Posłuchaj
15:08 czwórka w to mi graj 16.12.2022.mp3 O spektaklu "Supernova Live" opowiada reżyser Tomasz Kaczorowski (W to mi graj/Czwórka)

 

Za sprawą Czwórkowego gościa Teatr w blokowisku nieco zmienił formułę, dziś, obok zapraszania teatrów zewnętrznych z ich przedstawieniami, tworzy swoje własne spektakle. 

"Supernova Live" - wyróżniony, niezagrany 

Tekst Sandry Szwarc "Supernova Live" w 2016 roku znalazł się w finale gdyńskiej nagrody dramaturgicznej. Pomimo tak prestiżowego wyróżnienia nie miał do dziś swej prapremiery. - Postanowiłem, że nie ma lepszego miejsc niż opowiedzenie i zainscenizowanie tego tekstu, o tożsamości Polski osiedlowej, właśnie na blokowisku na Zaspie - mówi gość Michała Piwowarka. - Dodatkowo autorka pochodzi z Gdańska - dodaje. 

Będzie to pierwsza inscenizacja tego tekstu na teatralnych deskach, choć warto wiedzieć, że dramat był też wyreżyserowany w Teatrze Polskiego Radia. - Autorka "Supernova Live" mówiła mi o tej radiowej produkcji - przyznaje reżyser. - Nie chciałem się jednak inspirować. 

Czar tekstu "Supernova Live"

- Ten tekst Sandry Szwarc jest bardzo przewrotny. To ciąg rapowanych monologów, w bardzo charakterystycznym stylu - przyznaje Tomasz Kaczorowski. - On mógłby się znaleźć na granicy żenady, ale autorka tak bardzo świadomie operuje słowem, że robi z tego atrakcyjny pastisz, który nie jest stylizacją na język młodzieżowy, a próbuje naśladować pewien rytm muzyczny.
Ten rytm jest dla nas ogromną inspiracją. Ten tekst jest od początku do końca bardzo świadomie napisany. Opowiada historię kryminalną, prowadzone jest śledztwo przez MC Osiedle. 

Gość Czwórki podkreśla, że mimo że próby dobiegają końca to on, a także kompozytor Miłosz Sienkiewicz i aktorka Anna Rau, wciąż odkrywają kolejne smaczki i perełki w dramacie. Wspólnie tworzą rapowany kryminał, ale też historię Nowej Huty, historię muzyki, przechodząc przez różne formy. 

Spektakl jednej aktorki 

Rola MC Osiedle została powierzona Annie Rau. - Od początku wiedziałem, że to aktorka nie tylko świadoma formy, ale też niesamowicie muzyczna, trzymająca rytm, kreatywna w formie muzycznej - chwali reżyser. - Wraz z kompozytorem wiedzieliśmy, że to jest ta i jedyna osoba, która mogłaby w tym spektaklu zagrać - dodaje. 

Tomasz Kaczorowski przyznaje, że w tekście Sandry Szwarc jest dużo przestrzeni do pracy. - Ogromną robotę wykonują tu kompozytor z aktorką, potem to przekładamy na scenę, to moje zadanie - opowiada. - Mamy nadzieję, że nadążamy za strumieniem zaproponowanym przez autorkę, ale też dajemy chwile oddechu publiczności - dodaje. 

Spektakl ma ambicję stworzyć platformę międzypokoleniowego dialogu. Swym klimatem przeniesie widzów w lata 40. i 50., jednak to opowieść o nas, tu i teraz. 

Premiera spektaklu "Supernova Live" odbędzie się o 19.00, w poniedziałek 19 grudnia w Teatrze w blokowisku w Gdańsku. 


***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Tomasz Kaczorowski (reżyser teatralny)

Data emisji: 16.12.2022

Godzina emisji: 14.16

pj

Czytaj także

Musical "1989". Historia Polski rapem pisana

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 18:10
A gdyby tak najnowszą historię Polski opowiedzieć na hip-hopowych bitach? Takie zadanie postawili sobie twórcy musicalu "1989" i stworzyli widowisko, do którego muzykę skomponował Andrzej Mikosz "Webber" znany m.in z wieloletniej współpracy z raperem Łoną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyspa Jadłonomia". Filozofia roślinnego gotowania w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 18:30
"Wyspa Jadłonomia" w warszawskim Teatrze Studio to kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany "Jadłonomią" - cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek.
rozwiń zwiń