Na koński włos i jelito. Jak brzmi muzyka góralska?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 11:21
Mówi się, że górale mają talent muzyczny we krwi, bo wspólne muzykowanie to tradycja, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Ale górale nie tylko grają, sami też robią swoje instrumenty.
Audio
  • Jak zostać członkiem kapeli góralskiej? (Sobotologia/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: welcomia/shutterstock.com

Czytaj także
folk of czwórka niezapominajki 1200.jpg
Niezapominajki. Biesiada im w duszy gra

To w polskich górach powstają m.in. dudy drewniane, instrumenty dęte, a nawet skrzypce. - Moje skrzypce nazywają się basy i powstały z wiolonczeli. Tyle, że wiolonczela ma cztery struny, a moje mają trzy - opowiada bohater reportażu Weroniki Puszkar. - Jedna jest metalowa i gruba, dwie pozostałe są zrobione z baraniego jelita. Do tego smyczek z końskiego włosia - dodaje.   

Członkowie zespołu Chojniki z Sidziny podkreślają także, że w muzyce góralskiej najważniejsze jest to, żeby wszystko brzmiało i cieszyło. Jak wyglądają próby kapeli i kto może się do niej dołączyć - o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 9.15

kul/kd

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milo Kurtis: Polacy mają niezwykle bogate tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 00:00
To już trzecia odsłona wyjątkowej międzynarodowej imprezy. Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej startuje 4 czerwca.
rozwiń zwiń