Lata 90. Gdy Nirvana i Twin Peaks narzucały trendy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:25
Dziś znów robi się głośno o latach 90. Wraca tamta moda, seriale, muzyka, ale na ulicach coraz częściej widzimy ludzi ubranych w to, co nosiło się nawet kilkadziesiąt lat temu. w trendach są  nawet dzwony. 
W serialu Twin Peaks w roli agenta Coopera powraca Kyle MacLachlan
W serialu "Twin Peaks" w roli agenta Coopera powraca Kyle MacLachlanFoto: Kathy Hutchins /Shutterstock

Na platformach streamingowych pojawiają się dawne serialowe hity, a w radiu można usłyszeć remiks utworu z czasów młodości naszych rodziców. Paweł Jaskólski z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że lata 90. to czas, gdy popkultura była sprzęgnięta z modą. - Doskonałym przykładem jest tu serial "Miasteczko Twin Peaks" - mówi. -  Widzimy też liczne nawiązania mody do tego serialu. To zasługa pani kostiumograf Sary Markovitz. Każda postać tego serialu, ma stroje dopasowane do swego charakteru - dodaje. 


Posłuchaj
06:22 czwórka sobotologia 17.10.2020 lata90.mp3 O popkulturze i modzie lat 90. opowiada Paweł Jaskólski z Uniwersytetu Warszawskiego (Sobotologia/Czwórka)

 

- Główny bohater tego serialu, agent Cooper, to jest postać porządna, bardzo pozytywna. Taki jest też jego strój, nosi długie płaszcze, na każdy dzień tygodnia ma inny garnitur, bardzo elegancki, estetyczny - opowiada ekspert. - Jeśli zaś zwrócimy uwagę na kochającą się w nim skrycie Audrey Horn, oryginalną licealistkę, która ma wiele problemów z sobą, to odkryjemy, że jej strój też to wyraża - to pomieszanie wdzięku, urody i seksapilu. 

Serial stworzony przez Davida Lyncha jest doskonałym źródłem inspiracji tamtymi latami. Co ciekawe, to też temu reżyserowi zawdzięczamy modę na seriale kryminalne, których akcja dzieje się na prowincji. 

 Luz nastolatków

Kolejnym serialem, który determinował styl młodych ludzi w latach 90. był serial "Beverly Hills 90210". - To jest taki przykład popkultury serialowej, która wywarła ogromny wpływ na modę lat dziewięćdziesiątych. Tam, bohaterowie, młodzi uczniowie, potem studenci, popularyzowali  wśród widzów obszerne sportowe bluzy, t-shirty. Do tego często nosili białe adidasy. Taka moda była symbolem młodzieżowego luzu - dodaje. 


Posłuchaj także:

Muzyczny przełom

- W latach 90. Nirvana i ich płyta "Nevermind" z 1991 to była takim punktem zapalnym. Wielu muzykologów zajmujący się muzyką rozrywkową dzisiaj uważa, że żaden zespół potem już tak rezonującej płyty nie wydał - mówi Paweł Jaskólski. - Nirvana utorowała drogę dla kolejnych zespołów zaliczanych do grunge'u - dodaje. 

Dziś muzyka, moda i seriale z lat 90. zyskują nowych fanów. Coraz więcej osób poszukuje tego w serwisach muzycznych  na platformach streamingowych. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.10.2020

Godzina emisji: 10.23

pj

Czytaj także

Naukowcy dla Wikipedii i rzetelności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:58
Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęto współpracę z Wikipedią. Naukowcy i studenci będą mieli możliwość edytowania haseł, wprowadzenia biogramów czy też poprawienia zagadnień z zakresu swoich zainteresowań badawczych.
rozwiń zwiń