Naukowcy dla Wikipedii i rzetelności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:58
Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęto współpracę z Wikipedią. Naukowcy i studenci będą mieli możliwość edytowania haseł, wprowadzenia biogramów czy też poprawienia zagadnień z zakresu swoich zainteresowań badawczych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/pixinoo

Projekty naukowców, którzy będą współpracować z Wikipedią koncentrują się wokół  trzech programów.

- Mamy projekt Białoruś, w który, we współpracy z Wikipedią białoruską będziemy uzupełniać hasła z zakresu polskiej historii, polskiej kultury. Będziemy wypełniać luki w Wikipedii w języku białoruskim - mówi dr Magdalena Lachowicz z Katedry Studiów Wschodnich Wydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Ten pierwszy projekt prowadzony jest we współpracy międzynarodowej, dwa pozostałe to projekty, które koncentrują się na obszarze Polski: akademicki Poznań - najróżniejsze projekty, które koncentrują się wokół dziejów uniwersytetu, akademickiego życia Poznania; trzecie to projekt otwarty. Tutaj jest miejsce na każde indywidualne, zespołowe, studenckie i naukowe projekty, które chcielibyśmy zrealizować - dodaje. 


Posłuchaj
03:51 czwórka stacja nauka 15.09.2020 uam.mp3 O współpracy UAM z WIkipedią opowiada dr Magdalena Lachowicz z Katedry Studiów Wschodnich Wydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (Stacja Nauka/Czwórka)

Współpraca z Wikipedią zakłada, że naukowcy będą m.in. uzupełniać jej hasła. Już przygotowano zbiór kobiecych biogramów, kobiet związanych z uczelniom, profesorek z okresu międzywojennego. 

Czytaj także:


stopy 1200x660.jpg
Wszystko o zdrowiu i szczęściu stóp

Ważną częścią współpracy z Wikipedią jest projekt Białorusi. - Jesteśmy w stanie naszych studentów, szczególnie tych z pasją wschodoznawczą zainteresować tym projektem, który będzie wspierał także pewną niezależność, dostępność źródeł otwartych na Białorusi - podkreśla naukowiec. 

Dr Magdalena Lachowicz zwraca też uwagę na problemy Białorusi, gdzie brakuje dostępnych otwartych baz, otwartych zasobów edukacyjnych, ale przede wszystkim spotykamy się z bardzo dużą propagandą w obszarze publikacji i w obszarze działania propagandy rosyjskiej. - Chcemy po prostu tutaj wnieść swój autonomiczny wkład. Promować dobre rzetelne źródła - podkreśla.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 12.38

pj


Czytaj także

Gaduły i łakomczuchy. Co wiemy o życiu mew?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:30
Dla jednych symbol beztroskich wakacji nad morzem, dla innych bezwzględny "drapieżca", który chwyci w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie. - Obecność mew uzależniona jest od występowania wody, ale nie od samego morza. Dlatego te ptaki coraz częściej możemy spotkać także w głebi lądu - wyjaśnia Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroba, która dobrze świadczy o organizmie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 16:20
Choć w nazwie ma "chorobę", wcale nie świadczy o dysfunkcji naszego organizmu, a raczej o jego prawidłowym działaniu. Bo choroba morska pojawia się wtedy, gdy dochodzi do niezgodności między wzrokowym postrzeganiem ruchu a sygnałami, jakie odbiera błędnik odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi.
rozwiń zwiń