Wakacje w Polsce jak wyprawa dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 12:20
Wieża Eiffla w Gliwicach, czeska Praga w Krakowie i Kaszuby jak Szwajcaria. W naszym kraju są miejsca, które wyglądają jak z zagranicznych pocztówek.
Kaszuby
KaszubyFoto: Janusz Lipinski/Shutterstock.com

Architektura, którą możemy spotkać w Krakowie, jest bardzo zbliżona do architektury czeskiej Pragi Podróżnik z wyboru

- W moim osobistym rankingu wysokie miejsce zajmuje Bydgoszcz, która przypomina Brugię w Belgii. Brugia słynie z klimatycznych kamienic górujących nad kanałami. Panorama Bydgoszczy przedstawia się podobnie - opowiada autor bloga Podróżnik z wyboru. 

05:35 [CZWORKA]Sobotologia 27 czerwiec 2020 wakacje w Polsce.mp3 Wakacje w Polsce - jak zaplanować letnią wyprawę? (Sobotologia/Czwórka)

Malta pod Koninem, Koloseum w Warszawie


Zobacz
shutterstock_wawel 1200.jpg
Krakusie, zwiedzaj Kraków. Idź na Wawel!

Koło Konina znajduje się Turkusowe Jezioro, które wygląda jak Blue Lagoon na Malcie, natomiast w Gliwicach możemy się poczuć jak w Paryżu. To za sprawą wieży radiostacji gliwickiej. Mierzy ona prawie 111 metrów i jest prawdopodobnie najwyższym na świecie obiektem wykonanym z drewna. Innym przykładem może być gazownia na warszawskiej Woli nazywana polskim Koloseum. Budynek wraz z charakterystycznymi okrągłymi zbiornikami powstał w 1888 roku, a za jego budowę odpowiadało Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazowe z Dessau.

- Ci, którzy mieli okazję oglądać zaporę Hoovera w Stanach Zjednoczonych, przyznają, że nasza zapora w Solinie jest do niej bardzo podobna - mówi bloger.

Wybierając się na północ naszego kraju, mamy szansę poczuć się jak w Szwajcarii. O Kartuzach, które leżą w centralnej części Kaszub, nie na darmo mówi się "Szwajcaria Kaszubska".   

Jak przygotować się do drogi?

Czytaj
camping biwak namiot las 1200.jpg
ABC biwakowania. O czym warto pamiętać, jadąc na camping?

- Kiedy już ustalimy, dokąd chcemy jechać, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o noclegach. Nawet jeśli nie robimy rezerwacji w hotelu czy w pensjonacie, miejmy z tyłu głowy miejscowość, w której chcemy się zatrzymać - radzi rozmówca Ady Janiszewskiej. - W przypadku kiedy nie jesteśmy zmotoryzowani, ważne jest rozeznanie, jak dostać się z punktu A do punktu B.

Posłuchaj też:

Jeśli natomiast chodzi o to, jak zwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca, gość Czwórki podpowiada: - Dobrze rozplanujmy to, ile czasu chcemy spędzić w danym miejscu. Dajmy też sobie bufor na wypadek, gdyby jakieś miejsce szczególne nam się spodobało. W zwiedzaniu nie chodzi o pośpiech, tylko o przyjemność - dodaje.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 27.06.2020

Godzina emisji: 09:20

kul

Czytaj także

Urlop po sezonie. Spędź go nad Adriatykiem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 11:00
- Chorwację po sezonie zwiedza się zupełnie inaczej. Turystów jest mniej, więc do więkoszości atrakcji dostaniemy się bez tłoku - mówiła Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.
rozwiń zwiń