Fotopodróż - zdjęcie za opowieść i gościnę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 20:33
Zdjęcie za opowieść i gościnę – z takim pomysłem Agnieszka Pajączkowska wybrała się w podróż po wschodnich terenach Polski. Na aukcji internetowej kupiła 30-letniego volkswagena transportera za niecałe 4 tys. zł i ruszyła w drogę. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/freephotos

Posłuchaj
11:44 _PR4_AAC 2020_06_22-16-09-18.mp3 Fotografia za historię. Podróż przez Polskę Agnieszki Pajączkowskiej (Czat Czwórki)

tort naked cake owoce wypieki 1200.jpg
Masa cukrowa odchodzi do lamusa. W modzie kwiaty i "naked cake"

Fotograficzna podróż po rubieżach Polski

Swoją podróż odbywa między najmniejszymi miejscowościami Polski, portretując ich mieszkańców. Przejechała 4,5 tys. km, odwiedziła ponad 120 miejscowości i zrobiła 200 portretów, głównie starszym mieszkańcom podlaskich wsi, którzy od dziesiątków lat nie mieli żadnego zdjęcia. W ramach "wędrownego zakładu fotograficznego" powstały dziesiątki zdjęć, powstała strona internetowa i reporterska książka.

shutterstock kobiety plotki 1200.jpg
Woman shaming. Dlaczego kobiety krytykują kobiety?

Wędrowny fotograf. Portret w zamian za historię

Autorka zdjęć ruszyła w tę niezwykłą podróż, ponieważ, jak mówiła, chciała z bliska przyjrzeć się życiu mieszkańców z małych miejscowości. - Wjeżdżając do wiosek rozglądam się za osobami siedzącymi przed domem na ławce lub krzątającymi się w ogródkach. Zatrzymuję się i zaczynam rozmowę. W swojej podróży odwiedziłam wschodnią i południową część Polski, a swoim rozmówcom oferowałam zdjęcie portretowe w zamian za opowieść - mówiła fotografka. 

belgia maska mid-epa08497843 1200.jpg
Koronawirus w Ameryce Płd. "Nikt nie wie, jak to się skończy"

Rozmowy na wiele głosów

Jej pomysł był nawiązaniem do tego, jak dawniej pracowali wędrowni fotografowie. Była to też próba odpowiedzi na pytanie: czy są miejsca w Polsce, gdzie fotografia nadal jest potrzebna, a nie ma do niej łatwego dostępu. Przy sobie, autorka projektu miała zawsze trzy urządzenia: aparat fotograficzny, drukarka i samochód. - Fotografia interesuje mnie pośrednio dlatego, że jest to forma sztuki, która zaprasza do kontaktu. Z jednej strony mogłam stworzyć wyjątkową kolekcję portretów, z drugiej, historie, które zebrałam, złożyły się w historię, która stanowiła treść książki, którą wydałam - opowiadała.

W albumie próżno szukać zdjęć bohaterów opowieści. Założeniem projektu było bowiem zebranie historii, a zdjęcia, które bohaterowie otrzymali w zamian zostały przekazane fotografowanym osobom. Dziś Agnieszka realizuje nowe projekty, a żółty volkswagen znalazł nowego właściciela. O tym, nad czym aktualnie pracuje, opowiadała w rozmowie z Elą Burzą. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agnieszka Pajączkowska (fotografka, kulturoznawczyni, animatorka kultury)

Data emisji: 22.06.2020

Godz. emisji: 16.07

ac

Czytaj także

Jak zostać przewodnikiem górskim?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 10:00
- Nie zawsze łatwo jest pogodzić górską pasję z codziennością. Jednak to, czego nauczyć się można na kursach przewodnickich bardzo ułatwia późniejszą organizację całego życia – mówi Michał Pluta ze Studenckiego Klubu Górskiego UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż przez Amerykę Środkową. "Nie miałam czasu na strach"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 19:25
W podróży spędziła w sumie 6 pełnych lat, odwiedziła 77 krajów, m.in. państwa Ameryki Środkowej - od Meksyku po Panamę. - To kraje bardzo różnorodne, zaskakujące pod względem kulturowym - mówiła w Czwórce Dominika Sidorowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brama Poznania - muzeum bez zabytków

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 09:00
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Brama Poznania to najnowsze dzieło polskiego muzealnictwa, w którym można przejść od początków państwa polskiego aż do XX wieku za sprawą technologii przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hasankeyf - skalne miasto, którego wkrótce nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 21:29
Małe miasteczko Hasankeyf, położone w większości na kurdyjskim południowym wschodzie Turcji, zamieszkane od 12 tys. lat, jest skazane na zniknięcie.
rozwiń zwiń