X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Można zwariować". Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 14:00
- Zaburzenia psychiczne, choć to ważny temat, nie nadają się do promocji. Problem nie jest urokliwy, więc nie mówi się o nim głośno w dyskursie publicznym - opowiada modelka Cleo Ćwiek, która razem z psycholożką Kingą Rajchel pracują w Fundacji "Można zwariować".
Audio
  • Cleo Ćwiek i Kinga Rajchel o kampanii "Można zwariować" (Pasjonauci/Czwórka)
Od lewej: Kinga Rajchel i Cleo Ćwiek
Od lewej: Kinga Rajchel i Cleo ĆwiekFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Zaburzenia psychiczne to puszka Pandory, w której tak naprawdę nie ma nic takiego strasznego, jeśli się o tym rozmawia Cleo Ćwiek

Zaburzenia psychiczne izolują, ale nie jesteś sam

Cleo Ćwiek w Nowym Jorku pracowała dla najbardziej prestiżowych marek. - Po pięciu latach intensywnej obecności w modelingu przewartościowałam swój świat. Uznałam, że mieszkanie za oceanem nie ma dla mnie żadnego sensu. Wróciłam do Warszawy i zajęłam się tym, z czym sama żyję od lat - opowiada gość Czwórki.

W wieku 18 lat zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową. Dziś, jako 25-latka, mówi o tym głośno i widzi jaką moc mają jej słowa. - Zdałam sobie sprawę, że gdybym wtedy, podczas hospitalizacji, spotkała kogoś, w takiej samej sytuacji, zobaczyłabym światełko w tunelu. Wiedziałabym, że to wszystko jest wtedy do przejścia - wspomina. 

W kwestii zaburzeń psychicznych wszystko jest bardzo indywidualne. Mamy bardzo głębokie poczucie, że dzieje się to tylko i wyłącznie nam i że nikt inny nie wie jak to jest Cleo Ćwiek

Nie ma chorób psychicznych, są zaburzenia

Jak przekonuje Kinga Rajchel - pacjenci odczuwają olbrzymi wstyd przed przyznaniem się do zaburzeń zarówno bliskim jaki i w pracy. - Celem naszej kampanii jest oswajanie tematu zdrowia psychicznego w polskim społeczeństwie. Chcemy też by nasza działania trafiały do ludzi młodych - mówi psycholożka. - Owszem, coraz więcej jest informacji psychoedukacyjnych, ale głównie podanych w formie długich, naukowych artykułów. My przekazujemy wiedzę w prostych komunikatach. Tak, by pomóc, gdy zaistnieje potrzeba - dodaje.

Jakiego języka używać w debacie o zdrowiu psychicznym? Gdzie szukać pomocy?  O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Cleo Ćwiek (modelka, inicjatorka akcji "Można zwariować"), Kinga Rajchel (psycholożka)

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 11.15

kul/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Placebo - gdy wiara czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 13:22
- Zdarza się tak, że efekt placebo potwierdzony jest u 30 procent badanych pacjentów. Dlatego też podkreślamy, że dobre słowo jest doskonałym leczeniem - mówi Marzena Gajewska, lekarz pediatra. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:00
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi. Zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta, sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.
rozwiń zwiń