"Można zwariować". Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 14:00
- Zaburzenia psychiczne, choć to ważny temat, nie nadają się do promocji. Problem nie jest urokliwy, więc nie mówi się o nim głośno w dyskursie publicznym - opowiada modelka Cleo Ćwiek, która razem z psycholożką Kingą Rajchel pracują w Fundacji "Można zwariować".
Audio
  • Cleo Ćwiek i Kinga Rajchel o kampanii "Można zwariować" (Pasjonauci/Czwórka)
Od lewej: Kinga Rajchel i Cleo Ćwiek
Od lewej: Kinga Rajchel i Cleo ĆwiekFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Zaburzenia psychiczne to puszka Pandory, w której tak naprawdę nie ma nic takiego strasznego, jeśli się o tym rozmawia Cleo Ćwiek

Zaburzenia psychiczne izolują, ale nie jesteś sam

Cleo Ćwiek w Nowym Jorku pracowała dla najbardziej prestiżowych marek. - Po pięciu latach intensywnej obecności w modelingu przewartościowałam swój świat. Uznałam, że mieszkanie za oceanem nie ma dla mnie żadnego sensu. Wróciłam do Warszawy i zajęłam się tym, z czym sama żyję od lat - opowiada gość Czwórki.

W wieku 18 lat zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową. Dziś, jako 25-latka, mówi o tym głośno i widzi jaką moc mają jej słowa. - Zdałam sobie sprawę, że gdybym wtedy, podczas hospitalizacji, spotkała kogoś, w takiej samej sytuacji, zobaczyłabym światełko w tunelu. Wiedziałabym, że to wszystko jest wtedy do przejścia - wspomina. 

W kwestii zaburzeń psychicznych wszystko jest bardzo indywidualne. Mamy bardzo głębokie poczucie, że dzieje się to tylko i wyłącznie nam i że nikt inny nie wie jak to jest Cleo Ćwiek

Nie ma chorób psychicznych, są zaburzenia

Jak przekonuje Kinga Rajchel - pacjenci odczuwają olbrzymi wstyd przed przyznaniem się do zaburzeń zarówno bliskim jaki i w pracy. - Celem naszej kampanii jest oswajanie tematu zdrowia psychicznego w polskim społeczeństwie. Chcemy też by nasza działania trafiały do ludzi młodych - mówi psycholożka. - Owszem, coraz więcej jest informacji psychoedukacyjnych, ale głównie podanych w formie długich, naukowych artykułów. My przekazujemy wiedzę w prostych komunikatach. Tak, by pomóc, gdy zaistnieje potrzeba - dodaje.

Jakiego języka używać w debacie o zdrowiu psychicznym? Gdzie szukać pomocy?  O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Cleo Ćwiek (modelka, inicjatorka akcji "Można zwariować"), Kinga Rajchel (psycholożka)

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 11.15

kul/gs

Czytaj także

Placebo - gdy wiara czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 13:22
- Zdarza się tak, że efekt placebo potwierdzony jest u 30 procent badanych pacjentów. Dlatego też podkreślamy, że dobre słowo jest doskonałym leczeniem - mówi Marzena Gajewska, lekarz pediatra. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migrena - dysfunkcja, która wyklucza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 18:00
W Unii Europejskiej na migrenę choruje 11 proc. populacji, natomiast w Polsce jest to ponad 3,5 mln ludzi. Zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta, sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.
rozwiń zwiń