Polskie Radio
Section05
leki

Firma z Wrocławia stworzyła nową kategorię leków. Skorzystają chorzy onkologicznie i diabetycy

Dziennik regionalny "Gazeta Wrocławska" informuje, że firma z Wrocławia stworzyła nową kategorię leków, która bazuje na autorskiej technologii podania przez skórę. Dziennik podkreśla, że innowacja zapowiada zmianę w leczeniu pacjentów chorych onkologicznie i diabetyków - odejście od wyniszczających chemioterapii czy bolesnych zastrzyków z insuliną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie leki regiony Wrocław

Zwiększenie bezpieczeństwa w terapii schorzeń kardiologicznych. Nowy projekt badawczy

U prawie 5 mln pacjentów po zabiegach niekardiologicznych dochodzi do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych powodujących m.in. zawały czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Konsekwencje tego są tragiczne. Szansę na poprawę sytuacji daje projekt badawczy prowadzony przez prof. dr. hab. med. Wojciecha Szczeklika, mający zwiększyć bezpieczeństwo terapii w schorzeniach kardiologicznych. Jest to naukowa odpowiedź na problem rosnącego zagrożenia w chorobach serca.
Zobacz więcej na temat:  kardiologia zdrowie badania medycyna NAUKA serce lekarz cukrzyca leki Artur Wolski infografika

Przemycali leki z substancjami psychotropowymi. CBŚP zabezpieczyło tysiące tabletek

Przemytnicy leków w rękach funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Gang mógł przemycić do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych nawet 250 tysięcy tabletek o wartości 20 milionów złotych. Zatrzymano dziewięć podejrzanych osób i przejęto ponad 12 tysięcy tabletek.
Zobacz więcej na temat:  CBŚP policja polska narkotyki pieniądze przestępczość POLSKA służby i bezpieczeństwo leki kryptowaluty

Wojna na Ukrainie. Kijów potrzebuje żywności i medykamentów

Polacy pomagają Ukrainie, jak tylko mogą – to pozostaje niezmienne od pierwszych dni wojny. Zmieniają się jednak potrzeby ludzi, którzy pozostają w swojej ojczyźnie. Najważniejsza jest żywność i medykamenty, które do m.in. dziecięcego szpitala onkologicznego w Kijowie oraz do oddalonej o 84 kilometry od Kijowa Białej Cerkwi, dostarczają mieszkańcy Świnoujścia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie pomoc Trójka język polski Piotr Firan wolontariat Świnoujście żywność leki szpital Kijów