"Rozmowy z lodowcami". Na czym polega praca glacjologa?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 15:50
- Marzyłem, żeby wylądować na Księżycu, więc kiedy trafiła się okazja wyprawy do Arktyki, pomyślałem, że to będzie trochę tak jak lot w kosmos. Dziś obserwuję lodowce tak, jak przyglądam się ludziom - mówi glacjolog, dr Jakub Małecki. 
Lodowiec Skaftafell, w Park Narodowy Vatnajokull na Islandii (zdj. ilustracyjne)
Lodowiec Skaftafell, w Park Narodowy Vatnajokull na Islandii (zdj. ilustracyjne)Foto: Anna Om/Shutterstock.com

Lód jest ważny

Glacjologia to gałąź hydrologii, która zajmuje się badaniem śniegu, lodu i ich właściwości fizycznych. - Lód jest dla nas bardzo ważny, choć mam wrażenie, że w Polsce niewiele na ten temat wiemy. Tymczasem wystarczy podliczyć, jaką powierzchnię zajmuje lód czy to na lądach, czy na polarnych oceanach, żeby przekonać się, o jakie to kolosalne wartości chodzi. A mówimy tu o łącznym obszarze przekraczającym 30 mln km2 - tłumaczy gość audycji. - Kiedy mamy do czynienia z tak wielkim, białym pancerzem, jasne jest, że to ma wpływ na nasz klimat.

Lodowiec jak biały tiszert w upalny dzień

Dlatego też duża część analiz przeprowadzonych przez glacjologów dotyczy tego, jak lodowce i lądolody przemieszczają się i zmieniają pod wpływem zmian klimatu oraz jak te zmiany z kolei wpływają na klimat i otoczenie. - Gdy powierzchnia jest jasna, to, tak samo jak biały tiszert w upalny dzień, odbija ogromną część promieniowania słonecznego w kosmos i nie pozwala się nagrzewać. Gdybyśmy stracili teraz cały lód, Ziemia zaczęłaby gromadzić strasznie dużo energii i nagrzewać się jeszcze szybciej niż dotychczas. Dlatego lód jest chłodnicą całej planety - mówi glacjolog. - Dodatkowo lodowce górskie, czyli wielkie jęzory, które powstają ze śniegu w wysokich górach, w lecie - kiedy topnieją - dają wodę dla setek milionów ludzi na całym świecie.

Posłuchaj
16:43 CZWÓRKA Pasjonauci - malecko 22.10.2022.mp3 Co mówią nam lodowce? Rozmowa z glacjologiem Jakubem Małeckim (Pasjonauci/Czwórka) 

Jak pracuje glacjolog?

Lodowce i lądolody, takie jak Grenlandia i Antarktyda, sterują także poziomem morza. Obecnie obserwujemy ich topnienie, więc poziom wody się podnosi. - Wraz z rozwojem technologii satelitarnej zmienia się sposób mierzenia tych wartości, a my dysponujemy coraz dokładniejszymi danymi i zdjęciami. Nadal jednak mierzymy je w terenie, co jest niezwykle interesujące, ale też niebezpieczne. Zwłaszcza w przypadku lodowców aktywnych, które szybko się poruszają - wyjaśnia rozmówca Adama Smolarka.

Sprawdź także:

"To człowiek podkręca temperaturę"

A jak to jest z "globalnym ociepleniem"? - Nasza planeta przeżywała wiele wahnięć zarówno w kierunku cieplejszym, jak i tych bardzo mroźnych. Jednak to, co jest ważne, to zdawanie sobie sprawy, że nawet niewielkie różnice temperatury mogą powodować naprawdę drastyczne konsekwencje i w miarę możliwości należy im zapobiegać - podkreśla dr Małecki. - Pamiętajmy też, ze zmiany naturalne, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich epokach, zachodzą bardzo powoli. To, co różni je od obecnej sytuacji, to tempo. W ciągu ostatnich 150 lat - my, jako ludzie - podnieśliśmy temperaturę Ziemi o ponad 1 st. C. To jest bardzo dużo, a zanosi się na to, że dojdziemy może nawet do 4 st.

Animation: How a Glacier Melts | NASA Video

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: dr Jakub Małecki (glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor bloga Glacjoblogia)

Data emisji: 22.10.2022

Godzina emisji: 12.15

kul/kor

Czytaj także

Kamila Kielar: w Górach Kaskadowych zaparło mi dech

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 12:50
Zimą na rowerze jeździła po Alasce, ganiała niedźwiedzie na Kamczatce, uczestniczyła w Bike Jamboree w Azji i podróżowała po Afryce śladami Kazimierza Nowaka. - Jak się wędruje przez pół roku i ma się bodźce w postaci pięknych widoków i wspaniałych ludzi, to to jest jak prawdziwe życie w miniaturze - opowiada Kamila Kielar.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dookoła Islandii na rowerze. "Chciałem doświadczyć przestrzeni"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:47
To kraj lodowców i wulkanów, w którym - według sondaży - żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. O swojej wyprawie rowerowej po Islandii opowiadał w Czwórce Kuba Witek, autor książki "Ring Road. Dookoła Islandii na rowerze".
rozwiń zwiń