"Kulturalny Cham". Blog o kulturze bez kolesiostwa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 17:50
Możesz z nim zjeść street food na peronie, targować się podczas zakupów, poznać wielokulturową twarz stolicy, zagrać w bule, ale też - wybrać się do Teatru Wielkiego na przedstawienie baletowe. - Chcę żyć pełnią życia i czerpać z każdego fragmentu rzeczywistości - mówi Filip Pyśniak, autor bloga "Kulturalny Cham".
Na blogu Kulturalny Cham przeczytacie nie tylko teksty o teatrze i operze, ale też o uciechach związanych z jedzeniem (zdj. ilustracyjne)
Na blogu "Kulturalny Cham" przeczytacie nie tylko teksty o teatrze i operze, ale też o uciechach związanych z jedzeniem (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/aerogondo2

- Kiedyś był Ekskluzywny Menel, ja też postanowiłem zabawić się słowami i zostałem Kulturalnym Chamem - śmieje się gość Czwórki. - Założyłem bloga, żeby wyjść ze strefy komfortu. Jestem człowiekiem z małego miasta i zazwyczaj plany realizowałem „do połowy drogi”. Miałem problemy z decyzyjnością i ze sprawczością, a "Kulturalnego Chama" stworzyłem sam od podstaw. Był moim dzieckiem i w tej chwili działa najlepiej w swojej historii.

Blog nie jest poważnym czasopismem kulturalnym, tylko zbiorem tekstów, refleksji i spostrzeżeń ludzi, którzy w świecie sztuki bywają, ale nie snobują się na wybitnych znawców. - To jest przestrzeń od ludzi dla ludzi. Recenzje spektakli teatralnych i operowych nasycone są wartością merytoryczną, ale nie przesiąknęły "środowiskiem". Dlatego ich autor nie podpisuje się imieniem i nazwiskiem, i nie zdradza swojej tożsamości, żeby uniknąć jakichkolwiek powiązań i móc krytykować wszystko i wszystkich – mówi gość Czwórki. - Wychodzimy z innego punktu niż część blogerów. Nie unikamy kontrowersji, nie poklepujemy się nawzajem po plecach i - co najważniejsze - nie jesteśmy "warszawocentryczni".

Sprawdź też:

Dziś "Kulturalny Cham" to zespół kilku osób, które łączy to, że mają własne zdanie. Ostatnio wymyślili "Magazyn Kulturalny Chama", który miałby wejść w świat szeroko pojętej kultury i dawać spektrum tego, o czym się nie mówi. - Każdy numer poświęcony będzie jednemu środowisku. W pierwszym zajęliśmy się teatrem muzycznym, a naszym gościem była m.in. Iwona Wujastyk z Mazowieckiego Teatru Muzycznego - opowiada Filip Pyśniak. - Magazyn ma pokazywać kulisy danej branży, natomiast na blogu nadal będziemy dzielić się opiniami i komentarzami. Nowy numer Magazynu będzie o Czechach. Znajdzie się w nim m.in. wywiad z Filipem Barankiewiczem, dyrektorem jednej z czeskich oper.            

Posłuchaj
21:06 CZWÓRKA Pasjonauci - kulturalny cham 04.03.2023.mp3 Filip Pyśniak, autor bloga "Kulturalny Cham", opowiada o świecie kultury wysokiej (Pasjonauci/Czwórka)
***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Filip Pyśniak (autor bloga "Kulturalny Cham")

Data emisji: 04.03.2023

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

"Rozmowy z lodowcami". Na czym polega praca glacjologa?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 15:50
- Marzyłem, żeby wylądować na Księżycu, więc kiedy trafiła się okazja wyprawy do Arktyki, pomyślałem, że to będzie trochę tak jak lot w kosmos. Dziś obserwuję lodowce tak, jak przyglądam się ludziom - mówi glacjolog, dr Jakub Małecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Y o tym, jak robi się magię. "W świecie iluzji wszystko jest możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 14:49
- Cały patent polega na tym, jak zrobić magiczne doświadczenie dla współczesnego, nierzadko cynicznego widza, który myśli, że wszystko można znaleźć w internecie. Iluzja to drugi najstarszy zawód na świecie - podkreślał iluzjonista i mentalista znany jako Y.
rozwiń zwiń