Gdzie studiują artystyczne dusze?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 17:00
Wiele osób marzy, by studiować na uczelni artystycznej. Od lat cieszą się one dużym powodzeniem, dlatego mimo malejącej liczby studentów, wciąż trudno jest się tam dostać. Podpowiadamy, jak wyglądają egzaminy na uczelnie artystyczne i jak się do nich przygotować. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/shutterstock.com
shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Strefa studenta. Jak obronić dyplom w czasie pandemii?

Bycie muzykiem, praca w teatrze, albo po prostu praca artysty to marzenie wielu z nas. Niektórzy te marzenia realizują i mimo mniejszej liczby studentów w ostatnich czasach szkoły artystyczne w dalszym ciągu są oblegane. Najwytrwalsi próbują się dostać do takich szkół jeszcze kilka ładnych lat po maturze, w międzyczasie szlifując talent. Wielu studentów np. zapisuje się do szkół prywatnych albo do prywatnego studium, które przygotowuje do egzaminów na wymarzone uczelnie. 


Posłuchaj
24:42 Czwórka/ Strefa Studenta - Szkoły artystyczne - 26.01.2021.mp3 W audycji opowiadamy, jak wyglądają egzaminy do szkół artystycznych (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Jak mówią zgodnie goście audycji, wynik z matury nie jest tak istotny jak teczka i punkty za egzamin. W zależności od uczelni artystycznej wymagania co do egzaminów wstępnych mogą się między sobą różnić. - Najpierw jest tak zwana teczka, zawierająca rysunki, prace malarskie lub rzeźbiarskie, to zależy od kierunku - mówi Marianna Krzysztofik, studentka rzeźby na ASP w Krakowie. - Następnie egzamin teoretyczny, a w kolejnym etapie - praktyczny. 

W obecnej sytuacji zajęcia teoretyczne odbywają się online. Również niektóre zajęcia, nawet te typowo artystyczne z malarstwa i technologii malarstwa, póki co odbywają się zdalnie. Jednak w miarę możliwości uczelnie starają się organizować rotacyjne spotkania w pracowniach.

Czytaj także:


shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Kierunki muzyczne można studiować zarówno na uczelniach, które oferują bardzo różne rodzaje studiów - np. na UMCS - jazz i muzykę estradową, na UW - muzykologią, albo - muzykę w multimediach na Uniwersytecie Śląskim. I oczywiście na uczelniach artystycznych, takich jak Akademia Muzyczna.

- Jest wielu studentów, którzy za pierwszym razem się nie dostają na Akademię Muzyczną. Wynika to z faktu, że egzaminy wstępne dla wielu zdających są dość trudne - mówi Maksymilian Żelazny z Akademii Muzycznej w Krakowie. - Egzaminy są uzależnione od kierunku. Na kierunkach instrumentalnych, pierwszym etapem jest egzamin z instrumentu. Należy przygotować podany repertuar i wykonać go przed komisją. W obecnej sytuacji nagrania utworów wysyła się na uczelnię. Jeżeli chodzi o kierunki teoretyczne, to podstawowe są egzaminy z kształcenia słuchu i z harmonii oraz rozmowy kwalifikacyjne.

Zobacz także:

A co, jeżeli nie uda się dostać na wymarzony kierunek? Bardzo często egzaminy do szkół artystycznych odbywają się na tyle wcześnie, że dokumenty można złożyć również na inną uczelnię. Niektórzy jednocześnie pracują i korzystają z kursów i konsultacji przygotowujących do egzaminów. Takie spotkania organizują również niektóre uczelnie artystyczne.

Jednak najpierw trzeba zdać maturę i chociaż trochę czasu jeszcze zostało, to niektóre uczelnie już prowadzą kursy powtórkowe online. Takie spotkania organizuje UMCS, a od lutego ruszają trzymiesięczne warsztaty z siedmiu przedmiotów organizowane przez Uniwersytet Śląski Maturzystów. Zapisy trwają do końca miesiąca.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: Andżelika Ostrowska, Jakub Kozłowski (studenci malarstwa, ASP w Gdańsku), Marianna Krzysztofik (studentka rzeźby na ASP w Krakowie), Maksymilian Żelazny (Akademia Muzyczna w Krakowie)

Data emisji: 26.01.2021

Godz. emisji: 14.08

aw/pj

Czytaj także

Siła kobiecości w obrazach artystów i artystek

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 13:42
- Zawsze brakowało mi historii o kobietach. Historia sztuki, historia designu, kultury widziana i opowiedziana z perspektywy kobiety i o kobiecie to stosunkowo nowa sprawa - mówi Małgorzata Czyńska, autorka "Kobiet z obrazów". - Odszukiwanie tych biografii, przywracanie kobietom należnego im miejsca w historii sztuki wydawało mi się najbardziej interesujące - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie i w sieci. Jakie wystawy warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:50
W Tate Muzeum w Londynie zobaczymy prace jednej z najważniejszych brytyjskich malarek młodego pokolenia. W Kalifornii poczujemy klimat paryskiej dekadencji, a w Oslo będziemy świętować Boże Narodzenie.  
rozwiń zwiń