Narodowe Czytanie 2023. Aktorzy i muzycy na scenie w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 12:45
W Ogrodzie Saskim trwa XII edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W akcję zaangażowani są aktorzy scen polskich. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia Weronika Puszkar rozmawiała z Konradem Żygadło, który wystąpi w podwójnej roli. - Wcielam się w dwie postaci, jedną z nich jest Teofil Różyc, z drugą Bolesław Kirło - mówi aktor.
Narodowe Czytanie 2023. Na scenie w Ogrodzie Saskim występują aktorzy i muzycy.
Narodowe Czytanie 2023. Na scenie w Ogrodzie Saskim występują aktorzy i muzycy.Foto: PAP/Albert Zawada.
  • Sobota, 9 września ubiega pod znakiem ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.
  • Tegoroczną lekturą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, jedno z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej podejmujących tematykę powstania styczniowego.
  • To już XII edycja Narodowego Czytania, wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. 
  • W akcję zaangażowanych jest wielu znanych aktorów i muzyków.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku, a tegorocznym utworem akcji jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Dzieło powstało w latach 1886-1887, natomiast książka ukazała się w 1888 roku. Powieść "Nad Niemnem" to jedna z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej podejmująca tematykę powstania styczniowego.


Kto wystąpi na scenie w Ogrodzie Saskim?

W akcję zaangażowało się wielu znanych artystów m.in. Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską w filmowej wersji "Nad Niemnem"), Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku), Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło.


- Przygotowując się do występu, obejrzałem film, żeby szybko wejść w klimat. Wcielam się w dwie postaci, a jedną z nich jest Teofil Różyc, drugą Bolesław Kirło, czyli dwie postaci przez Orzeszkową nakreślone jako te negatywne. Jednak autorka daje nam też preteksty, żeby je jakoś polubić - mówi aktor. -  Chciałem poznać, jaki kierunek ma reżyser. On sam widzi to jako bardzo barwną opowieść, pełną mocnych charakterów, więc w taki sposób starałem się myśleć o tych postaciach.

Jak zaznacza aktor, postać Teofil Różyca ma dla niego szczególne znaczenie. - W filmie Zbigniewa Kuźmińskiego w rolę Teofilu Różyca wcielił się Andrzej Precigs - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Aktor zmarł już po tym, jak otrzymałem tę rolę, więc jest to też dla mnie szczególny i dosyć niezwykły moment.

 

Posłuchaj
05:45 Czwórka/Pasjonauci - Narodowe Czytanie -_relacja_Puszkar 09.09. 2023.mp3 Narodowe Czytanie 2023 w Ogrodzie Saskim. Relacja Weroniki Puszkar (Pasjonauci/Czwórka)

 

Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie. Wydarzenie reżyseruje Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia, a prowadzi je Marcin Kusy - dyrektor - redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia. Transmisja czytania "Nad Niemnem" na kanale YouTube Polskiego Radia i na specjalnej stronie internetowej  narodoweczytanie.polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 09.09.2023

Godzina emisji: 10.45

aw


Czytaj także

Narodowe Czytanie 2022 od podszewki. Jak "Ballady i romanse" polubić na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 19:05
- Do Narodowego Czytania 2022 my, czytający, przygotowywaliśmy się kilka miesięcy - zdradza Angelika Kurowska, aktorka zaangażowana w wydarzenie. - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza będziemy czytać w taki sposób, by było to atrakcyjne dla słuchaczy, z podziałem na role wewnątrz danego tekstu - zdradza. 
rozwiń zwiń