Weronika Banaś: plastik powinniśmy traktować z wielkim szacunkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 14:22
- Uważam, że coś takiego jak odpad nie istnieje, to jest po prostu materiał bez tożsamości - mówi Weronika Banaś, projektantka. - Dobrze zarządzając nim, możemy stworzyć coś bardzo wartościowego - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MarandaB / Pixabay
ubrania szafa moda 1200.jpg
Drugie życie dla naszych ubrań. Jak przerabiać stare ubrania?

Weronika Banaś jest multidyscyplinarną projektantką. Doświadczenie zdobywała na licznych pobytach studyjno-naukowych w Monachium, Zhengzhou, Wenecji, Kopenhadze i Lizbonie. Gdyby nie koronawirus to byłaby w Chinach, gdzie prowadzi zajęcia dla studentów, a także na konferencji o materiałach w Bostonie. Nie zraża się zmianami i oddaje swej pasji i pracy. - Dla każdego słowo "pasjonauci" znaczy coś innego - mówi w Czwórce. - Dla mnie pasją są materiały, zrównoważony rozwój , produkowanie rzeczy ekologicznie, o ile się da. Ze swojej pasji zrobiłam swoją pracę i teraz trudno mi rozróżnić, co jest czym - dodaje. 


Posłuchaj
14:06 czwórka pasjonauci 22.08.2020.mp3 O materiałach i ich zastosowaniu opowiada Weronika Banaś, projektantka (Pasjonauci/Czwórka)

 

Gość Czwórki stara się wykorzystać co może tu i teraz. Skupia się na ekologii i materiale, co wyjaśnia na przykładzie jogurtu. - Gdy kupujemy jogurt on ma termin przydatności do spożycia: tydzień, może troszkę dłużej. Po jogurcie zostaje nam opakowanie - jego termin przydatności do spożycia to 450 -500 lat tak naprawdę nikt do końca nie wie - opowiada. -Swoimi działaniami ja staram się wyrównywać te procesy. Jeśli pomyślimy, co trafia na wysypisko śmieci to nie trafia tam funkcja, tylko materiał. Ja się zajmuję tym, żeby ułatwiać materiałom drogę, żeby były bliższe nam i naszej planecie - podkreśla. 

Plastik to nie demon

Weronika Banaś zaprzecza istnieniu odpadów, wierzy, że dobrze zarządzając materiałami możemy stworzyć coś bardzo wartościowego. Współpracuje z markami, projektantami, organizuje warsztaty. Ostatnio plastik zamieniła w biżuterię. - Zmieniłam go tak, by wyglądał jak coś szlachetnego - podkreśla. - Plastik powinniśmy traktować z wielkim szacunkiem, wykorzystywać go tak długo, jak tylko możemy - podkreśla. 

Cześć! Chciałabym się dzisiaj z Wami podzielić projektem, który tworzyłam intensywnie przez ostanie miesiące, choć...

Opublikowany przez Weronika Banaś Czwartek, 18 czerwca 2020

- Staram się nie demonizować żadnego z materiałów, bo każdy powstał po coś, służą nam - mówi projektantka.

Problem jest taki, że plastiku nadużywamy. Możemy go dłużnej wykorzystywać, do jednorazowego użytku się nie nadaje Weronika Banaś

Posłuchaj także:

Gość Czwórki podkreśla, że świat się zmienia i idzie naprzód, w projektowaniu ważne jest indywidualne podejście. - Dziś za produktami nie idzie tylko estetyka, ale i historia. Konsumenci są bardziej świadomi, wiedzą jak dokonywać wyborów, estetyka przedmiotu nie wystarcza - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Weronika Banaś (multidyscyplinarna projektantka)

Data emisji: 22.08.2020

Godzina emisji: 11.17

pj

Czytaj także

Biologia i design. Produkcja bez odpadów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:38
Od 2021 roku w krajach UE ma obowiązywać zakaz sprzedaży opakowań foliowych. Być może świetną alternatywą dla nich są kompostowalne i jadalne opakowania Róży Rutkowskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling - takie proste, a takie trudne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 09:39
Jakie Polacy mają problemy z recyklingiem i dlaczego wciąż segregowanie śmieci sprawia nam trudności?
rozwiń zwiń