X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miejsca religijno-kulturalne. Odwiedzamy łódzkie cerkwie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 10:56
W tym mieście są trzy takie świątynie prawosławne, a najstarsza i najpiękniejsza to Cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Oprócz mszy odbywa się tu wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych, a Czwórka odwiedziła to miejsce w związku z prawosławnym Bożym Narodzeniem, obchodzonym 7 stycznia. 
Audio
  • Spacer po Łodzi szlakiem czterech kultur (Hotspot/Czwórka)
Sobór św. Aleksandra Newskiego, katedra diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii. Mieści się w sąsiedztwie parku im. Stanisława Moniuszki i stacji kolejowej Łódź Fabryczna.
Sobór św. Aleksandra Newskiego, katedra diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii. Mieści się w sąsiedztwie parku im. Stanisława Moniuszki i stacji kolejowej Łódź Fabryczna.Foto: Mariola Anna S/Shutterstock.com

wędkarz wędkarstwo rybak 1200.jpg
Szczecinek - mekka nie tylko fanów wędkowania

Łódź nazywana jest miastem czterech kultur, bo - jak tłumaczyła Patrycja Czudak, przewodnik miejski - o tym zadecydowała historia. - W XIX w. pojawili się tu osadnicy z Niemiec, Śląska, Saksonii i Nadrenii. Wcześniej ludność pochodzenia żydowskiego, a ponieważ Łódź leżała też na terenie zaboru rosyjskiego, byli też wojskowi i aparat administracyjny. Do tego dochodzi grupa ludności rodzimej, polskiej. Rozwój miasta zapewnili głównie osadnicy niemieccy, którzy koncentrowali się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej - mówiła ekspertka. Tymczasem, jak podkreślała, jeden z najpiękniejszych łódzkich obiektów sakralnych, Cerkiew św. Aleksandra Newskiego, znajduje się w innej części miasta, w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. - Budynek pochodzi z XIX w., i jest to świątynia ofiarowana przez mieszkańców w zamian za uratowanie cara Aleksandra II - opowiadała Patrycja  Czudak.

Które jeszcze cerkwie warto odwiedzić, będąc w Łodzi? Do których zakątków miasta koniecznie warto zajrzeć? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, przygotowanego przez Oliwię Olczyk

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 16.09

kd/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gap year. Zrób sobie wolne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 16:09
- "Gap year" to termin dosyć umowny, bo nie chodzi tu dokładnie o rok, tylko o jakąś przerwę - mówiła Sylwia Rogalska z EF Education.
rozwiń zwiń