Przyszłość kina po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:25
Sytuacja kin jest niepewna, przez pandemię większość z nich jest zamkniętych. Problem mają małe kina i gigantyczne multipleksy. Sprawdzamy, jak sobie radzą i z jakich technologii korzystają, żeby przetrwać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Liu zishan/ Shutterstock
shutterstock taniavolobueva brad pitt margot robbie 1200.jpg
Co słychać w świecie filmu? Robbie, Pitt i filmowy recyclingrk

Z racji obostrzeń, które funkcjonują w naszym kraju, musimy się pogodzić, że oglądanie filmów na dużym ekranie jest i będzie ograniczone. 

- Sytuacja, która rysuje się na horyzoncie, jest jeszcze niepewna, bo to wszystko zależy od tego, jak sprawnie staniemy na nogi - mówi Kuba Krawczyński z WP Technologie. - Inna może być sytuacja w takim kraju jak USA, w którym kina były częściowo otwarte. W pewnym sensie wielu dystrybutorów i wytwórni filmowych traktuje ten rok przejściowo, zmieniają swoją taktykę. Wiele na naszym podwórku będzie zależało od tego, jak poradzą sobie w Ameryce.


Posłuchaj
04:51 Czwórka/TOP - przyszłość kina 21.01.2021.mp3 Z Kubą Krawczyńskim rozmawiamy o przyszłości kina po pandemii (TOP/Czwórka)

 

Ogromne wytwórnie filmowe zanotowały straty, które zmusiły je do podjęcia zupełnie nowych działań. Jednym z nich było wprowadzenie symultanicznych premier.
- Wytwórnia Warner Bros, która już to zapoczątkowała, w grudniu zeszłego roku zaczęła wydawać filmy jednocześnie w kinach i na nowo powołanej platformie HBO Max. Wywołało to duże poruszenie zarówno wśród kinomanów, jak i w branży filmowej - opowiada specjalista. - Nie wiadomo, jak szybko wrócimy do normalności. Oni wyszli z założenia, że szkoda generować straty - zrobimy co możemy i zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Innym przykładem jest Universal. Zazwyczaj po premierze filmu w kinach muszą minąć trzy miesiące, zanim produkcja pojawi się na VOD lub zostanie wydana na DVD. Amerykańska wytwórnia skróciła ten okres do 17 dni. Warto też dodać, że pojawiają się głosy sprzeciwu, twierdzące, że takie rozwiązania prowadzą do śmierci kina.


Zobacz także:


Pojawiają się też pogłoski dot. serwisów streamingowych, że miałyby one przedstawiać swoje produkcje właśnie w kinach. - Netflix i Disney w warunkach pandemii produkują wiele nowych filmów - tłumaczy Kuba Krawczyński. - Może się zdarzyć tak, że będą wyświetlały w kinach swoje filmy symbolicznie, by w pewnym sensie zareklamować swoją ofertę.

Kina, mimo trudnej sytuacji, starają się nie poddawać. W ubiegłym roku stosowały parę tricków, które były ciepło przyjęte przez widzów. Jednym z nich było wprowadzenie kin samochodowych, które pojawiły się w większych polskich miastach.


panorama centrum warszawa noc free shut 1220.jpg
Ulice Warszawy. Kadry i klimat jak z "Blade Runnera"

Posłuchaj
04:21 Czwórka/ TOP - kino w pandemii - 21.01.2021.mp3 Jak radzą sobie kina w pandemii (TOP/Czwórka)

Innym przykładem było wydarzenie Window Flix, organizowane w Rio de Janeiro, Paryżu, Bogocie czy Berlinie. Jest to sąsiedzkie wyświetlanie filmów na fasadach budynków. - W Berlinie założenie jest takie, żeby były widoczne z co najmniej 20 mieszkań - mówi Anna Łowczowska z Ekobilet. - Mieszkańcy sami mogą zgłosić chęć zorganizowania takiego pokazu. 

Filmy również można było oglądać w mediach społecznościowych, gdzie organizowane były seanse filmowe. Z pomocą przychodzi też rzeczywistość wirtualna. - Korzystając z hełmu lub gogli, możemy poczuć się jak w kinie - tłumaczy Kuba Krawczyński. - Widzimy ekran, możemy zobaczyć kogoś obok nas i poczuć się jakbyśmy siedzieli na prawdziwej sali kinowej. 

Śmiało można więc powiedzieć, że w czasie pandemii technologia jest sprzymierzeńcem kin. Jednak - jak twierdzi specjalista - największym wyzwaniem dla dużych wytwórni filmowych będzie wprowadzenie synergii pomiędzy kinami a platformami streamingowymi.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 17.15

aw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 2020 w kinie. Pandemia w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 06:20
Ostatnie 12 miesięcy były dla kina trudne i wyjątkowe. Zawieszono większość produkcji filmowych a branża musiała zmierzyć się z nową rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoreportaż, wideo, kultura wysoka - kulturalnie w sieci

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:00
Muzea, galerie, festiwale w formie offline wciąż pozostają zamknięte. Ich pracownicy nie marnują jednak czasu i zapraszają na największe atrakcje do sieci - najciekawsze z nich wyławia Maciej Kędziora. 
rozwiń zwiń