Patroni 2021 roku. Osobistości polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:20
W 1921 urodzili się: poeta Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz i pisarz Stanisław Lem. 100 lat wcześniej przyszedł na świat Cyprian Kamil Norwid. To do nich należeć będzie rok 2021. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

W listopadzie Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Posłuchaj
18:56 CZWORKA Klucz kulturowy -pop 02.01.2021.mp3 Patroni 2021 roku. Co powinnieneś o nich wiedzieć? (Klucz kulturowy/Czwórka)

 

Wiersze traktuję jak dzieci. Najpierw są, potem odchodzą, i nagle w jakiejś sytuacji przypominają o sobie, aż serce zaczyna bić szybciej Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz

Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Tadeusza Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską - głosi tekst sejmowej uchwały. Wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego - gdyby żył - w tym roku obchodziłby 100. urodziny. Nigdy nie ukrywał, że cyzeluje swoje wiersze i długo nad nimi pracuje, ale nie potrafi mówić ich z pamięci. - Mam taką przypadłość, do nie znam na pamięć ani jednego swojego wiersza - mówił w jednym z archiwalnych wywiadów dla Polskiego Radia. - Pamiętam barwy, kształty, ludzi sytuacje. Pamiętam, co jadłem w roku 1943, pamiętam buty sprzed 40 lat, a swoich wierzy nie pamiętam.  

Posłuchaj
Mela Koteluk i Kwadrofonik 1200.jpg
Mela Koteluk: "Astronomia poety" afirmuje miłość i wolność

Krzysztof Kamil Baczyński

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów to kolejny patron 2021 roku. - Baczyński często odwiedzał mnie w Stawisku - wspominał w Polskim Radiu pisarz Jarosław Iwaszkiewicz. - Był wątły i chorowity, ale z charakteru bardzo waleczny. Pamiętam, że kiedyś wspomiałem, że nie podoba mi się jeden z jego wierszy, to natychmiast wyskoczył z fotela, zaczął biegać po pokoju i bronić wiersza z wielkim zapałem. W ubiegłym roku twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na płycie "Astronomia Poety" przypomniała Mela Koteluk z zespołem Kwadrofonik.

Mela Koteluk & Kwadrofonik - Astronomia /Warner Music Poland

Zobacz
Miuosh fot Aleksandra Jasińska 1200.jpg
Miuosh rapuje Norwida. "Bałbym się to zagrać na koncercie"

Cyprian Kamil Norwid

W 2021 roku przypada 200-setna rocznica urodzin - wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych, który w twórczości odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. - Ciągle wyobrażamy sobie Norwida jako starca, w udrapowanym płaszczu, z zapadniętymi głęboko, mądrymi oczami, ale pamiętajmy, że to był człowiek w średnim wieku, a wśród weteranów Powstania Styczniowego nawet młodzieniaszkiem, natomiast rzeczywiście - pod koniec życia - zachowywał się jak mnich i starzec, a w swoich listach często powtarzał, że największą radość dają mu nieskończone podróże w głąb własnej osobowości - opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Andrzej Fabianowski. 

Czytaj także
stanisław lem pap 1200.jpg
Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

Stanisław Lem

Stanisław Lem to najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. - "Cyberiada" i "Solaris" ukazują cały diapazon tematyki w twórczości Stanisława Lema: od satyryczno-zabawowej po poważną i dotykającą problemu kontaktu z inną cywilizacją - opowiadał w "Kluczu kulturowym" historyk literatury Marek Gumowski. - Sama metoda pisania Stanisława Lema była dość osobliwa. Zaczynał nową powieść i nie miał pojęcia, co dalej w niej będzie. Jeśli coś, co napisał w danym momencie, nie spodobało mu się, to od razu to wyrzucał. Korzystał z maszyny do pisania, nigdy z komputera.

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Jan Himilsbach. "Legendą stał się w dniu urodzenia"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 13:00
- Urodziłem się 31 listopada, w dniu, którego nie było i nigdy nie będzie, a wokół mnie powstało tyle legend, że aż sam żałuję, że nie udało mi się tego wszystkiego przeżyć - opowiadał w jednym z wywiadów Jan Hilmilsbach.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Osiecka. Całe życie zapisane w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:03
Utwór "Małgośka", wyśpiewany przez Marylę Rodowicz, z tekstem Agnieszki Osieckiej zwyciężył w plebiscycie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. To nie jedyne słowa poetki, które zna większość z nas. 
rozwiń zwiń