Szaleństwo kontra zaduma. Jak znaleźć "złoty środek" przed świętami?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 17:23
Szczęście, pieniądze, zakupy? Te pojęcia w przedświątecznym chaosie wirują nam w głowie. Ale czy warto w ten wyjątkowy czas skupiać się na sklepowej ofercie? Czy nasze rodziny tego właśnie od nas oczekują? Warto zrównoważyć czas spędzony w sklepach z tym wśród najbliższych.
Audio
  • Dr Joanna Femiak o tym, dlaczego przed świętami warto "zatrzymać się" na chwilę i jak znaleźć złoty środek między zakupowym szaleństwem, a czasem dla rodziny (Czwórka/Hyde Park)
Świąteczne ozdoby choinkowe
Świąteczne ozdoby choinkoweFoto: Glow Images/East News

Dr Joanna Femiak, filozof, psycholog i trener umiejętności interpersonalnych podpowiada, by pamiętać o genezie świąt i wartościach, które sprawiają, że życie człowieka ma sens. Sens, który wybiega poza codzienną krzątaninę.

- Niestety wielu z nas najważniejszych rzeczy upatruje w tym, co zewnętrzne; tym, co się posiada, a szczególnie w pieniądzach. To świadczy o tym, ze bardziej postrzegamy siebie w kontekście "mieć", a nie "być" - tłumaczy ekspertka. - Natomiast szczęście jest stanem wewnętrznym. I choć nie raz spełniają się nasze marzenia o domu i milionach na koncie, z poczuciem szczęścia bywa wówczas różnie.

Tymczasem, zdaniem ekspertki warto znaleźć tzw. złoty środek między pogonią za świątecznymi prezentami, a czasem, spędzonym w gronie najbliższych, na rozmowie i poznawaniu siebie. - Bez względu na to, ile posiadamy należy zadać sobie pytanie: czy w tym szaleństwie ja jestem dla siebie celem, czy środkiem? - tłumaczy gość "Hyde Parku”. - Moim zdaniem dobrze jest w momencie, gdy w żadnej sytuacji nie traktujemy się jako środka do osiągnięcia innego celu. Problem ten dotyka młodych przedsiębiorców, którzy pracują bez przerwy i w którymś momencie pytają sami siebie: czy ta praca nie zabiera mi więcej niż daje? Tymczasem to praca ma służyć człowiekowi, a nie odwrotnie.

Dlatego, jak przyznaje ekspertka, zachowanie "złotego środka" wymaga refleksji i uświadomienia sobie, co jest dla nas ważne. Nie tylko podczas świąt, ale także w życiu.

(kd)

Czytaj także

Finowie nie świętują Mikołajek, ale Mikołaj bawi się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 16:00
Święty Mikołaj na co dzień mieszka w kraju, w którym jego dzień nie jest obchodzony. 6 grudnia Finowie świętują Dzień Niepodległości, a Święty odwiedza m.in. polskie dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczna gorączka - czy warto się przed nią bronić?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:50
- Wielu Polaków nie chce czcić świąt na siłę, ani Bożego Narodzenia, ani innych - mówi w Czwórce Agnieszka Nadstawna, coach. - Tymczasem to nasza kultura, ważny element cywilizacji. Jeśli nie będziemy dbali o święta, w pewnym momencie nic nie będzie nas już łączyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przeżyć święta i nie zbankrutować?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:15
Na organizację świąt i kupno prezentów wydamy w tym roku łącznie ponad 26 miliardów złotych - wynika z badania TNS. Statystycznie każdy z nas przeznaczy na ten cel 876 złotych. Co zrobić, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto?
rozwiń zwiń