Finowie nie świętują Mikołajek, ale Mikołaj bawi się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 16:00
Święty Mikołaj na co dzień mieszka w kraju, w którym jego dzień nie jest obchodzony. 6 grudnia Finowie świętują Dzień Niepodległości, a Święty odwiedza m.in. polskie dzieci.
Audio
  • Ojczyzna Świętego Mikołaja - Kamil Szwarbuła wybrał się z wizytą do Rovaniemi (Czwórka/Poranek OnLine)
Święty Mikołaj
Święty MikołajFoto: Glow Images/East News

Dziś w Rovaniemi słońce wyjdzie na około 3 godziny, jest minus 10 stopni i leży śnieg. W wielu krajach świata obchodzone są Mikołajki, ale nie w ojczyźnie Świętego Mikołaja. Są dwa powody takiej sytuacji: Finowie są w większości luteranami, a oni kultu świętych nie obchodzą. 6 grudnia to też Dzień Niepodległości Finlandii.

Poznaj rodzinne strony Mikołaja >>>

- Ja sam zapomniałem o swoich imieninach, ale poproszę pomocne elfy o przygotowanie tortu - mówi Święty Mikołaj w rozmowie z Kamilem Szwarbułą. Święty Mikołaj przypomniał też sobie, że 6 grudnia najczęściej spędza w Polsce, wspomina tort przygotowany dla niego w Krakowie.
Tymczasem w Laponii w siedzibie Świętego Mikołaja praca wre - trzeba produkować i pakować zabawki dla dzieci. Mikołaj dostaje rocznie prawie pół miliona kartek z całego świata. Elf Anika zdradza, że co dziesiąty list do Mikołaja pochodzi z Polski, dużo jest też próśb o prezenty ze Stanów Zjednoczonych i Włoch.
- Jakieś 20 lat temu dzieci prosiły o figurki superbohaterów i lalki Barbie, dziś królują zabawki Angry Birds - mówi Mikołaj.
Tym, którzy nie znaleźli dziś prezentu pod poduszką Święty Mikołaj przypomina, że prezenty należą się tylko grzecznym dzieciom.

(pj)

Czytaj także

Kulttuurisauna. Łaźnia jako miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 18:11
W saunie panuje wysoka temperatura i w zależności od rodzaju: niska lub wysoka wilgotność. Wkrótce zyska wartość dodaną, za sprawą nowej łaźni, która powstaje w samym sercu Helsinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finowie słuchają łacińskiego radia

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 09:53
Wystarczy, że nauczysz się 1000 najczęściej używanych słów, a zrozumiesz ponad 70 procent tego, co usłyszysz w obcym języku. W pierwszym tygodniu grudnia szkolimy w Czwórce lingwistyczne umiejętności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święty Mikołaj: kryzys, kryzysem, a w świętach najważniejsza jest atmosfera

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 12:00
Uwielbia kaszkę ryżową i dziecięcy uśmiech, a wolne chwile spędza w saunie. Okazuje się także, że... świetnie mówi po polsku. - Wszystko po to, by móc czytać listy z prośbami od polskich dzieciaków - mówił ze śmiechem w wywiadzie dla Czwórki.
rozwiń zwiń