Żeń-szeń, imbir, zielona herbata - naturalne "dopalacze", które poprawiają nastrój

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 12:00
Zamiast sztucznych produktów i tajemniczo nazywanych substancji, lepiej sięgnąć po naturalne środki pobudzające. Matka natura nie zapomniała o nas i w tej kwestii. Gdzie szukać takich wspomagaczy?
Audio
  • Naturalne dopalacze są dużo zdrowsze od syntetycznych "energetyków" - rozmowa z Gabrielą Słowińską (Czwórka/Hyde Park)
Zielona herbata dodaje nam energii
Zielona herbata dodaje nam energiiFoto: Glow Images/East News

Żeń-szeń, imbir, a nawet czerwone mięso dyskretnie dostarczą porcję dodatkowej werwy. I to bez narażania zdrowia! Takie naturalne energetyki pomogą przetrwać długą trasę za kierownicą czy całonocną naukę do ważnego egzaminu.

- Kofeina, tauryna również dają nam "kopa", ale tylko na chwilę. Wszystko zależy od tego, w jakiej jesteśmy kondycji, jaki mamy dzień - przekonuje Gabriela Słowińska, doradca żywieniowy centrum dietetycznego Setpoint i dodaje, że w upalne, letnie dni warto postawić na naturalne "dopalacze", bo te syntetyczne mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytku. - Chodzi o dawkę. W popularnych "energetykach", dostępnych na rynku, ilość środków pobudzających jest zwykle bardzo duża, a to może powodować problemy ze zdrowiem - mówi ekspertka.

Najważniejszy jednak w produkcie, który ma nas pobudzić, jest jego skład chemiczny. - Dlatego zawsze, przed każdym zakupem, warto uważnie czytać, co napisane jest małym druczkiem na etykiecie - podkreśla gość Czwórki.

Czytaj także Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć zdrowo <<<

Gabriela
Gabriela Słowińska i Patryk Kuniszewicz/screen wideo

Najzdrowiej jest pójść do sklepu, wybrać produkty i samodzielnie zaparzyć herbatkę, która nastroi nas pozytywnie na cały dzień.

- Niekoniecznie musi to być apteka, albo inny punkt specjalistyczny. Wystarczy napar z zielonej herbaty - mówi Słowińska. - To działa, tylko trzeba wiedzieć, jak ją pić. Ważne, by zalać ją wodą o temperaturze 70 stopni Celsjusza, a nie wrzątkiem. I taki napar będzie działał dłużej niż kawa, a będzie zdrowszy.

Jak przygotowywać w domu "naturalne dopalacze", które nastroją nas pozytywnie i dodadzą energii na cały dzień? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Gabrielą Słowińską.

Na audycję "Hyde Park" zapraszamy w każdą sobotę, już po godz. 10.00.

(kd, ei)

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Energetyki" - pijesz za dużo? Mogą cię zabić

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 10:59
Już nie tylko dorośli, ale także dzieci nadużywają napojów energetyzujących. A te sieją spustoszenie w organizmach. Popularne energetyki" zawierają dużą ilość kofeiny, która zwłaszcza w przypadku najmłodszych konsumentów może być niebezpieczna – biją na alarm eksperci z European Food Safety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolski Dzień Spacerowania. Bo spacer to zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 12:00
Spacerowanie to aktywność fizyczna, którą może uprawiać niemal każdy z nas. O tym przekonuje Odeta Moro-Figurska, dziennikarka i szefowa fundacji "Szczęśliwe macierzyństwo", która wspólnie z grupą lekarzy i ekspertów przygotowuje pierwszy Ogólnopolski Dzień Spacerowania.
rozwiń zwiń