Samoobrona w Czwórce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 16:04
O trudnej sztuce obrony przed napastnikiem i różnych technikach walki mówią w Czwórce Paweł Nastula, mistrz judo i zawodnik mieszanych sztuk walki oraz Ryszard „Dung Tien” Jóźwiak, trener Viet Vo Dao.
Audio

Wszystkie techniki walki wręcz podzielić można na kilka grup. Ułatwia to wybór tym, którzy chcieliby poznać tajniki sztuk walki.

– Pierwszą grupą są techniki sportowe, jak judo, teakwondo, boks i zapasy. To sporty olimpijskie z konkretnymi regulaminami. Kolejną grupą są sztuki walk, podkreślające tradycję i etyczne wychowanie. Wyróżnić można także techniki „combat”, typowe dla służb mundurowych – muszą być proste i skuteczne – opowiada w Czwórce Ryszard "Dung Tien" Jóźwiak, trener Viet Vo Dao.

Mieszanką różnych technik i sztuk walki jest dyscyplina MMA (mieszane sztuki walki, ang. Mixed Martial Arts). Zdaniem Jóźwiaka  to dyscyplina „gladiatorska” i niebezpieczna, w której zawodnicy muszą być bardzo dobrze wyszkoleni.

Zawodnikiem MMA jest Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo. Podkreśla, że sztuki walki nie są łatwe do nauczenia. – Bardzo ciężko opanować niezbędne chwyty na pierwszym treningu. By poradzić sobie z zagrożeniem na ulicy, potrzeba czasu, dłuższych ćwiczeń – mówi Nastula.

Zobacz wideo z treningu i posłuchaj audycji!

pg

Czytaj także

Przeciwnik "Pudziana" waży ponad 200 kg! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 14:43
Zakończyło się ważenie zawodników MMA przed rozpoczynającą się dziś w Łodzi galą KSW 14. Okazało się, że przeciwnik Mariusza Pudzianowskiego waży ponad 200 kilogramów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Lee - człowiek, który zmienił kino

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 08:54
Dzięki niemu powstał gatunek filmów potocznie nazywanych filmami karate. Główną rolę odgrywały w nich efektowne sceny walki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdy ma swoje kung-fu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 08:50
Wushu jest zarówno sportem, sztuką walki, także filozofią życia. W Polsce znane jako kung-fu, przyciąga nowych adeptów orientalnością, dając im zwinność i siłę.
rozwiń zwiń