Mateusz Kubat: w rajdach samochodowych liczy się instynkt

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 10:00
Kierowca rajdowy Mateusz Kubat ma na swoim koncie m.in. 1. miejsca w klasyfikacjach generalnych w Rajdzie Świdnickim i Rajdzie Kaszub. Po szczeblach rajdowej kariery pnie się bardzo szybko.
Audio
  • Mateusz Kubat o swoim starcie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a także planach na kolejne sezony (Czwórka/Co was kręci)
24. Rajd Dolnośląski. Mateusz Kubat podczas wyścigu
24. Rajd Dolnośląski. Mateusz Kubat podczas wyściguFoto: mat. pras./Mirosław Jąkała

Kubat karierę kierowcy rajdowego rozpoczął w 2009 roku od startów w amatorskich zawodach. Miał wówczas 18 lat, ale wyniki, które osiągał, pozwoliły mu w szybkim czasie otrzymać licencję kierowcy rajdowego. Dlatego już dwa lata później zadebiutował w Rajdowym Pucharze Polski.

W sumie wystartował w 25 poważnych imprezach, a w sezonie 2014 mogliśmy oglądać go trzykrotnie: w Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, w Rajdzie Ziemi Bocheńskiej oraz w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski na Rajdzie Dolnośląskim. - Gdy, już w trakcie rajdu, mierzysz się z odcinkiem i z samochodem, trzeba wykazać się instynktem. Można wówczas tak naprawdę liczyć tylko na siebie - tłumaczy w Czwórce.

Czytaj także Jacek Czachor: Dakar to rajd inny niż wszystkie <<<

Kubat przyznaje, że w Polsce jest wielu naprawdę dobrych kierowców rajdowych. Największym problemem w polskim sporcie motorowym jest nie brak woli walki i samozaparcia kierowców, a brak pieniędzy. - To na tyle drogi sport, że trzeba mieć bardzo, bardzo duże możliwości finansowe, by móc pozwolić sobie na starty. Drugim rozwiązaniem jest po prostu szukanie sponsorów - opowiada sportowiec.

Jak zostać światowej sławy kierowcą rajdowym? Jakie predyspozycje trzeba mieć, by zacząć walczyć w najważniejszych imprezach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Mateuszem Kubatem z audycji "Co was kręci".
(kd/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrywasz pirata drogowego? Możesz mieć problemy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 10:00
Robert N., ps. "Frog" usłyszał zarzuty po tym, jak brawurowo przejechał przez ulicami Warszawy, łamiąc wiele drogowych przepisów. Film ze swoim wyczynem wrzucił do sieci sam. Często jednak nasze poczynania nagrywają inni, a potem umieszczają je w internecie. Czy to niezgodne z prawem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzyni driftingu: kobiety to świetni kierowcy!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 13:00
- Wciąż za często operuje się skrótami myślowymi, które nie są prawdą. Panie świetnie potrafią prowadzić samochody, nie gorzej od facetów - powiedziała w Czwórce mistrzyni driftingu Karolina Pilarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadbaj o bezpieczeństwo. Przygotuj samochód do okresu jesienno-zimowego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 08:00
Jesień to dla większości kierowców trudna pora roku. Zagrożenie dla ich bezpieczeństwa stanowią m.in. liście, spadające z drzew. Zanim więc wyjedziemy na drogę, warto przygotować auto na jesienne wyzwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiat 126p - samochód, o którym marzyli Polacy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 11:00
By go zobaczyć, ludzie przybywali do Warszawy ze wszystkich zakątków Polski, by go mieć - czekano nawet cztery lata. Historię kultowego Fiata 126p, w książce "Maluch. Biografia" opisał Przemysław Semczuk.
rozwiń zwiń