Wyprawa na Everest. Najmłodsza Polka na dachu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 12:53
- Faktycznie mam szansę zostać najmłodszą Polką na szczycie tej góry, jednak nie to jest dla mnie najważniejsze. Liczy się sama wyprawa - mówi 25-letnia Sylwia Bajek, która na Czomolungmę wybiera się razem ze swoim partnerem Szczepanem Brzeskim. Jak himalaiści przygotowują się do zdobycia ośmiotysięcznika? 
Audio
  • Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski o wyprawie na Mount Everest (Co Was kręci?/Czwórka)
Mount Everest
Mount EverestFoto: Daniel Prudek/Shutterstock.com

- Nasze przygotowania trwają już od dwóch lat. Robimy wypady w góry oraz trenujemy od czterech do siedmiu razy w tygodniu - wyjaśnia Szczepan Brzeski, którego ambicją jest zdobycie tak zwanej Korony Świata. - Musimy także przestrzegać odpowiedniej diety - dodaje.

Sprawdź też:
BTP8 1200x660.jpg
Kolarstwo grawitacyjne. Zaczyna się od ziemi

Wśród niedawnych górskich wypraw Sylwii Bajek i Szczepana Brzeskiego z całą pewnością wyróżnia się wspięcie się na szczyt Denali na Alasce. W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem podróżnicy zdradzają, dlaczego eskapada ta była chrztem bojowym przed udaniem się na Mount Everest. - Denali była próbą generalną. Wyprawa wymagała dużego przygotowania, ponieważ nie ma tam żadnej infrastruktury - opowiada Sylwia Bajek. - Na lodowcu spędziliśmy dwa i pół tygodnia. Pomimo że szczyt ma 6200 metrów n.p.m., to można tam zmarznąć bardziej niż na Evereście - tłumaczy Szczepan Brzeski.

Słuchając nagrania całej rozmowy dowiecie się też m.in., jaka na Denali panuje temperatura odczuwalna, jak na wysokogórskich wyprawach radzić sobie z podstawowymi potrzebami oraz ile kosztuje zdobycie Mount Everestu.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi:  Hanna Dołęgowska

Materiał przygotował: Jakub Jamrozek

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 11.08

jsz/ei

Czytaj także

Paralotniarstwo. Słońce, wiatr i doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 14:29
Michał Gierlach to, reprezentujący Polską Kadrę Paralotniową, jeden z najlepszych pilotów młodego pokolenia w Polsce. Z Nepalu przyleciał prosto do studia Czwórki, aby opowiedzieć nam, m.in., o przygotowaniach do pewnego nietypowego wyścigu z Austrii do Monako.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klaudia Bułgakow o szukaniu transu w locie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:00
- Pierwsze loty zaliczałam nad mazowieckimi polami. Kwitł rzepak, widok zapierał dech w piersiach. Dzięki temu, że uczyłam się latać na równinach, dziś lepiej czytam powietrze - wspomina paralotniarka Klaudia Bułgakow.
rozwiń zwiń