"Free Solo" - ekstremalnie niebezpieczny film

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 14:30
Alex Honnold postanowił dokonać niemożliwego i spełnić życiowe marzenie - wspiąć się na majestatyczny El Capitan w parku narodowym Yosemite. Przygotowania do wyprawy rejestrowały kamery, a obraz "Free Solo: ekstremalna wspinaczka" otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny".
Audio
  • "Free Solo" - opowieść o ekstremalnej wyprawie Alexa Honnolda (Co Was kręci/Czwórka)
Kadr z filmy Free Solo, reż.  Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
Kadr z filmy "Free Solo", reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai VasarhelyiFoto: mat. prasowe/9th Plan/Woodpecker Motion Pictures

Free solo to określenie wspinaczki bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. - Nie ma siatek, nie ma lin, wspinacz polega wyłącznie na sobie i pamięci swojego ciała. Jeśli nie nauczy się kolejności ruchów i odpowiednio ich nie odtworzy, ryzykuje życiem - wyjaśnia Szymon Mioduszewski z Plan 9. Polska.

Mimo niebezpieczeństwa ten rodzaj wspinaczki postanowił wykorzystać Alex Honnold przy zdobywaniu wznoszącego się ponad kilometr nad ziemią granitowego monolitu w Parku Narodowym Yosemite. Filmowa opowieść o jego wyprawie zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też motywacje ekstremalnego wspinacza. Więcej o portrecie psychologicznym Honnolda, o tym, jak działa mózg w trakcie wspinaczki i o przekraczaniu granic - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Gość: Szymon Mioduszewski (Plan 9. Polska, dystrybutor filmu)

Data emisji: 10.03.2019

Godzina emisji: 11.07

kul

Czytaj także

Krzysztof Starnawski: nurkowanie to narzędzie do odkrywania świata

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 13:20
W Krakowie juz po raz 16. odbywa się Festiwal Górski. Wśród zaproszonych gości znalazł się Krzysztof Starnawski - ratownik TOPR, żeglarz, podróżnik, organizator wypraw i rajdów przygodowych, rekordzista świata w nurkowaniu i konstruktor sprzętu sportowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sign spinning. Oto polscy mistrzowie świata w kręceniu... reklamami

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 13:00
Sign spinning powstał w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku. Dziś zawodnicy z całego świata walczą o tytuły w tej dyscyplinie - jeden z nich należy do Czwórkowych gości.  
rozwiń zwiń