Krzysztof Starnawski: nurkowanie to narzędzie do odkrywania świata

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 13:20
W Krakowie juz po raz 16. odbywa się Festiwal Górski. Wśród zaproszonych gości znalazł się Krzysztof Starnawski - ratownik TOPR, żeglarz, podróżnik, organizator wypraw i rajdów przygodowych, rekordzista świata w nurkowaniu i konstruktor sprzętu sportowego.
Audio
  • Krzysztof Starnawski o eksplorowaniu jaskiń, głębokim nurkowaniu i długofalowych projektach sportowych (Co Was Kręci/Czwórka)
Krzysztof Starnawski
Krzysztof StarnawskiFoto: Adam Kokot/Krakowski Festiwal Górski

Nurkowanie to dla mnie sposób na podróżowanie. W poszukiwaniu jaskiń jeżdżę po całym świecie Krzysztof Starnawski 

W 2016 roku odkrył i zmierzył najgłębszą jaskinię świata - Hranicką Propast w Czechach. - To był najdłuższy projekt mojego życia. Musiałem dorosnąć do tego zadania. Kiedy zaczynałem, możliwości techniczne nie były na odpowiednim poziomie. Musiałem poczekać, aż technologia dogoni moje marzenia - opowiada Krzysztof Starnawski.

Przygoda z nurkowaniem u gościa Czwórki zaczęła się od speleologii. I choć trwa ona już 20 lat, rozmówca Hanny Dołęgowskiej przyznaje, że jaskinie to jedyne miejsca, gdzie uprawia tę dyscyplinę. - Rzadko mi się zdarza, żebym zanurkował gdzieś w morzu, w jeziorze, na rafie koralowej. To nie hobby, tylko narzędzie do odkrywania świata - tłumaczy.    

Nie uciekam, bo nie mam przed czym. Moje życie jest fajne Krzysztof Starnawski

Krzysztof Starnawski wyjaśnia też, dlaczego Chiny przyciągają sportowców ekstremalnych i zdradza swoje plany na przyszłość.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna DołęgowskaMateusz Fusiarz

Data emisji: 2.12.2018

Godzina emisji: 11.07

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Medycyna nurkowania. "Wciąż potrzeba nowych badań"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:24
- W nurkowaniu proporcje wagi do wzrostu mają duże znaczenia. Nurek, który ma zaburzone te proporcje jest bardziej zagrożony - narażony m.in. na chorobę dekompresyjną, czy schorzenia układu krążenia - mówił dr hab. n. med. Jacek Kot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1000 m w pionie. Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson zdobywają "The Dawn Wall"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 12:40
W styczniu 2015 roku Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson skupili na sobie uwagę świata, podejmując próbę wspięcia się na pozornie niemożliwą do pokonania ponad 900-metrową ścianę w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii.
rozwiń zwiń