19. Krakowski Festiwal Górski - górskie emocje w realu i online

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:22
Kultura, pasja i góry - te trzy elementy łączy w sobie Krakowski Festiwal Górski. To wydarzenie wyjątkowe dla ludzi gór, ale też pasjonatów kina. W tym roku festiwal odbywa się w wersji hybrydowej. 
19. Krakowski Festiwal Górski, 4-5 grudnia 2021
19. Krakowski Festiwal Górski, 4-5 grudnia 2021 Foto: mat. pras.

Posłuchaj
06:22 czwórka co was kręci 05.12.2021.mp3 Piotr Turkot i Wojciech Słowakiewicz opowiadają o 19. Krakowskim Festiwalu Górskim (Co Was Kręci/Czwórka)

 

19. Krakowski Festiwal Górski co roku ściąga do Krakowa niezwykłych ludzi, pełnych pasji i miłości do sportu i gór. W tym roku, pierwszy raz, organizatorzy zdecydowali się na pełną formułę hybrydową. Ci, którzy mogli, przybyli do Krakowa na festiwal w dniach 4-5 grudnia, pozostali od 1 grudnia do końca miesiąca większość filmów 19. Krakowskiego Festiwalu Górskiego mogą oglądać online. Tradycyjne punkty wydarzenia z udziałem publiczności zostaną wzmocnione przez ofertę online - podkreślają organizatorzy. 

- W tym roku mamy prawdziwy hybrydowy festiwal. Wydarzenia odbywają się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a od 1 grudnia działamy na platformie Play Kraków - mówią Piotr Turkot i Wojciech Słowakiewicz, organizatorzy wydarzenia. - To platforma kulturalna miasta Krakowa, współpracujemy z nimi od zeszłego roku - dodają. 

Na platformie znajdziemy ponad 40 filmów. Większość z nich można oglądać do końca grudnia, choć kilka udostępnionych jest na krótszy okres - określoną liczbę dni. Rozmówcy Hanny Dołęgowskiej zdradzają, że podczas wydarzenia w ICE Kraków festiwalowi towarzyszy kamera. - Nagrywamy część materiałów, warsztaty, wydarzenia z głównej sali - opowiada Wojciech Słowakiewicz. - Je także chcemy umieścić na platformie online. Głównie mamy na myśli warsztaty związane z bezpieczeństwem poruszania się po górach, skałach, w ogóle w naturze - dodaje. 

Pula konkursowa

Na festiwalu nie brakuje konkursu. Jury ma za zadanie wyłonić najlepszy górski film, z puli filmów zgłoszonych do konkursu. - Na platformie są 43 filmy, tyle też jest w konkursie. To pełne spektrum filmu górskiego: od takiego stricte wspinaczkowego, mówiącego o wspinaczce skalnej, po filmy, które opowiadają historie bardzo trudne - przybliża organizator. - Jestem ciekaw, jaki film wybierze jury - dodaje. 

Festiwal prezentuje obrazy przeróżne, są tam filmy komercyjne, z wielkim budżetem, świetnie nakręcone, są obrazy tworzone przez pasjonatów gór, wspinaczki. 

Nagroda dla Darka Załuskiego

Piotr Turkot i Wojciech Słowakiewicz zwracają też uwagę, że dziś na 19 Krakowskim Festiwalu Górskim Dariusz Załuski odbierze nagrodę International Alliance for Mountain Film Grand Prize 2021. Jest to międzynarodowa nagroda przyznawana twórcom filmów górskich za wkład w historię kina górskiego. 

Najbardziej znanym i licznie nagrodzonym obrazem Dariusza Załuskiego jest "Ostatnia góra", film, który opowiada o zimowej wyprawie Polaków na K2 w 2018 roku.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 

19. Krakowski Festiwal Górski - Konkursy Filmowe / Krakowski Festiwal Górski


***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Piotr Turkot i Wojciech Słowakiewicz (organizatorzy 19. Krakowskiego Festiwalu Górskiego)

Data emisji: 05.12.2021

Godzina emisji: 11.07

pj

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. Co w programie 19. odsłony?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 19:00
Tradycyjne górskie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy, które będzie miało w tym roku już 19. odsłonę, odbędzie się w dniach 4-5 grudnia. Zapraszamy na Krakowski Festiwal Górski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń