Mistrzyni świata w kitesurfingu: kitesurfing to dla mnie zabawa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 11:53
Nina Arcisz właśnie została młodzieżową mistrzynią świata w olimpijskiej Formula Kite. Złoto przywiozła z Sardynii. 
Kitesurfingzdj. ilustracyjne
Kitesurfing/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ohrim

Polska kadra kite'a uprawia ten sport na światowym poziomie. Nina Arcisz w 2019 roku na Sardynii zajęła 3. miejsce w mistrzostwach świata do lat 16, rok temu 8. miejsce na mistrzostwach świata seniorów, a teraz złoto w młodzieżowych mistrzostwach świata. Zawodniczka podkreśla, że dla niej kite to przede wszystkim zabawa. 

Szczęśliwa wyspa

- Zawsze jak jeździmy na Sardynię czy gdzieś do Włoch, to sprzyja nam pogoda. W Hiszpanii już nie jest tak super - mówi Nina Arcisz. - Pod kitesurfing Włochy to super miejsce. Sardynia to też moja szczęśliwa wyspa - dodaje.  

Podczas ostatnich zawodów na Sardynii pojawiły się problemy z wiatrem. - Faktycznie przez 5 dni mieliśmy bardzo słaby wiatr, byliśmy tam 7 dni przed regatami, żeby potrenować. Cały ten czas pływałam na największych latawcach - opowiada rozmówczyni Czwórki. 

Duże wrażenie na zawodach Nina zrobiła swoją odpornością psychiczną i dojrzałością. Paweł Kowalski, trener główny kadry narodowej PZŻ, podkreślał, że praktycznie nie było błędów w jej żeglowaniu.

W pierwszej dziesiątce tych zawodów mamy jeszcze trzy polskie zawodniczki: Julię Damasiewicz, Magdalenę Woyciechowską i Dominikę Sawicką.

Szkoła i igrzyska

Nina Arcisz ma zaledwie 18 lat, za rok zdaje maturę. Przyznaje, że szkoła trochę przeszkadza jej w treningach, choć indywidualny tok nauki jest bardzo pomocny. Kitesurferka z sentymentem wspomina zajęcia zdalne, w których uczestniczyła w zeszłym roku. 

Za dwa lata kitesurfing zadebiutuje na igrzyskach w Paryżu. Polska czołówka ma duże szanse na występ i ciche nadzieje na medale. Przed większością naszej kadry jednak jeszcze matura. 
- U nas jest dużo młodych osób w kitesurfingu, w zespole jest jedna seniorka. Podchodzę do igrzysk na spokojnie, bez stresu, nie spinam się, bo za rok większość z nas ma maturę. Będziemy musieli ograniczyć wyjazdy i treningi - przyznaje zawodniczka. - Fajnie by było wystartować w Paryżu, ale zobaczymy, co będzie za rok. Ja pływam, bo sprawia mi to fun. Nie odczuwam tego, żeby było to profesjonalne, choć może powinnam zacząć tak myśleć - dodaje. 


Posłuchaj
10:23 czwórka co was kręci 05.06.2022 nina.mp3 Nina Arcisz, młodzieżowa mistrzyni świata w kitesurfingu, opowiada o tym sporcie, mistrzostwach na Sardynii, pasji, szkole i igrzyskach w Paryżu (Co Was kręci/Czwórka)

 

Nina Arcisz od dziecka spędzała czas na Półwyspie Helskim. Przygodę z windsurfingiem rozpoczęła, gdy miała 3 lata. - W pewnym momencie zaczęło mnie to nudzić. Mój tata i siostra już pływali na kite. Zaczęłam się tego uczyć i jakoś poszło. Potem przyszedł czas na regaty - opowiada. - Moja rekordowa prędkość to 70 km/h - dodaje. 

Sport zawsze był obecny w życiu Niny. Był windsurfing, lekkoatletyka, narciarstwo, rolki. W każdej dziedzinie Ninę wspierali rodzice. - Nie zmuszali mnie, a wspierali. Ja sama nie wyobrażam sobie mojego życia bez sportu - podkreśla. 

LIVE: 2022 Formula Kite Youth Worlds Medal Series/kiteclasses

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 11.10

pj

Czytaj także

Kiteboarding. Zawrotne prędkości, niezwykłe kolory, dobra zabawa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:12
W tym sporcie rozwija się zawrotne prędkości - nawet 40 węzłów na godzinę, czyli 70 km/h. - To najszybsza klasa żeglarska w tym momencie. Formuła kite, w której się ścigamy jest najmłodszą, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijającą się dyscypliną w tej chwili - mówił Tomasz Janiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Allseasons" - bo sezon na kajt trwa cały rok

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 08:50
Twórcy pierwszego polskiego długometrażowego filmu o kitesurfingu "Allseasons" stanęli do walki z mitem - udowadniają, że ten sport można uprawiać cały rok. 
rozwiń zwiń