Ostra rowerowa jazda na orientację

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2011 15:30
"Orientalistów" jest wielu. Są biegi na orientację, jazda na nartach na orientację. Niewielu wie, że Polska reprezentacja święci triumfy w orientacyjnej jeździe na rowerze. A to już wyższa szkoła jazdy...
Audio

Anna Kamińska, ubiegłoroczna mistrzyni świata w jeździe rowerowej na orientację i tegoroczna wicemistrzyni, wcześniej uprawiała biegi na orientację. – Przesiadłam się na rower, bo jest w tym trochę więcej adrenaliny i prędkości – tłumaczy Kamińska.
Do uprawiania tej dyscypliny sportu nie potrzeba wiele. Wystarczą chęci a poza tym rower, kask i mapnik, czyli pulpit o wielkości 30 x 30 cm, montowany na kierownicy rowerowej. – Mapy dostaje się na minutę przed startem – opowiada Kamińska. – Trasy i terenu, po którym będziemy jechać wcześniej także nie znamy.

Mapa jest jednak na tyle dokładna, że zaznaczone są na niej wszystkie, nawet najmniejsze ścieżki i pagórki, niemalże każde większe drzewo. Na trasie rozstawione są punkty kontrolne, które trzeba "zaliczyć", ale trasę, by do nich dotrzeć, należy wybrać samemu. Wówczas przydaje się doświadczenie i umiejętność realnej oceny własnych możliwości. – Zanim zawodnik dotrze do kolejnego punktu zastanawia się, czy da radę podjechać pod wzniesienie, które znajduje się na jego drodze, czy też powinien wybrać inną trasę – tłumaczy Kamińska. – Czasem sieć dróg jest bardzo rozległa i nie jesteśmy w stanie szybko nawigować. Wówczas lepiej wybrać objazd, którego trasa jest dłuższa, ale mniej jest skrzyżowań.

Zresztą, zdaniem naszej "orientalistki" nie ma sensu ułatwiać sobie życia używając na przykład GPS-a. – Często mapy, które dostępne są w takim sprzęcie, nie są na tyle dokładne, by wystarczyło to w zawodach – mówi Kamińska. – Współrzędne szybciej policzymy sami, bo często ludzki mózg łatwiej zorientuje się w terenie sam niż przy użyciu takich nowoczesnych technologii.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Anną Kamińską.

(kd)

Zobacz więcej na temat: rower POLSKA narty gps
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rower rowerowi nie równy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 13:36
Holenderski rynek rowerowy jest o kilka lat przed światowym. To, co tam jest teraz u nas popularne będzie za kilka lat. Dlatego warto poznać nowinki technologiczne prosto z Holandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strida - nietypowy rower do jeżdżenia po mieście

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 20:14
Rower z definicji sprzętem sportowym jest, ale ten rower jest wyjątkowy i właściwie tylko częściowo przypomina klasycznego jednoślada. - Angielska Strida zdobyła wiele nagród na różnych konkursach – wymienia zalety tego sprzętu reporterka Polskiego Radia Marta Hoppe. Może więc warto sięgnąć po to novum?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierz rower, za 6 lat kupisz mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 11:34
Rezygnacja z samochodu pozwoliłaby przeciętnej rodzinie zaoszczędzić w ciągu 6 lat na niewielką kawalerkę w Katowicach lub Bydgoszczy.
rozwiń zwiń